20.1.2021 14:32:46

Dokumentárny film Osvienčim. Továreň na smrť. Program Filmová streda v RCVK (už o 16.00 hod.)

zdroj foto: rcvkba.sk
zdroj foto: rcvkba.sk


Dokumentárny film Osvienčim. Továreň na smrť (16+) nakrútil režisér Alexej Pankov podľa scenára Jevgenija Mezenceva.

Smrť viac ako dvoch miliónov ľudí v tábore smrti Osvienčim (Auschwitz-Birkenau) – to je ohavná stránka histórie 20. storočia.Autorom filmu sa podarilo nájsť v rôznych tajných archívoch unikátne zábery amatérskych nahrávok katov koncentračného tábora Osvienčim i ich vojenské zápisky. Stretli sa s účastníkmi oslobodenia koncentračného tábora, ako aj so samotnými väzňami „továrne smrti“, ktorých svedecké výpovede a spomienky zaznamenali.

Nacisti nielenže jednoducho fyzicky likvidovali svojich nepriateľov, oni dokázali z tohto hrozného procesu získať materiálnu výhodu. Osvienčim bol pre Tretiu ríšu skutočným podnikom, továrňou na smrť, ktorá zabezpečovala štátu okrem mŕtvych nepriateľov aj dôležitý zisk. Ríšsky veliteľ SS Heinrich Himmler sa tým dokonca pýšil, veď „továreň na smrť“ prispievala každý mesiac do nemeckej štátnej pokladnice dvomi miliónmi mariek čistého zisku. Tu sa využívalo všetko, čo by mohlo byť použité pre blaho „tisícročnej ríše“.

Film trvá len 44 minút. V období od r. 1940 do r. 1945 bolo v koncentračnom tábore Osvienčim zabitých dva a pol milióna ľudí, z toho 1,3 milióna Židov, 150-tisíc Poliakov a 20-tisíc Rusov.

Ľudstvo musí vedieť a nesmie zabudnúť, čo je to fašizmus.


Dokumentárny film si môžete pozrieť na našom kanáli YouTube už dnes o 16:00 hod. (stredoeurópskeho času) kliknutím tu.Ruské centrum vedy a kultúry v Bratislave