05.3.2018 08:03:40

Diplomat oznámil, kto najviac poškodzoval vzťahy Ruska a Európy

 

V roku 2004 sa pobaltské štáty postavili proti zblíženiu Ruska a EÚ, povedal v rozhovore Sputnik France bývalý veľvyslanec Francúzska v Rusku Claude Blanchmaison.

 

Proces pripojenia sa Ruska k spoločnému európskemu hospodárskemu priestoru sa mohol začať na začiatku 2000-ich rokov. „Vtedy sme uvažovali nad tým, ako vyviezť vzťahy Francúzska a Ruska na novú úroveň. Vtedy možno bol čas na posúdenie vytvorenia spoločného ekonomického priestoru. Vladimír Putin s tým úplne súhlasil,“ vyhlásil Blanchmaison.

Rozhovory sa viedli od roku 2003, no komplikovalo ich, že Európska komisia považovala Gazprom za monopolnú spoločnosť. No a ďalšie ťažkosti tomu prinieslo pripojenie pobaltských štátov k EÚ. Tie sa postavili proti skorému spojenectvu medzi Moskvou a Bruselom.

Francúzsky diplomat vyjadril nádej, že keď sa únia doplní o niekoľko štátov, konkrétne o Srbsko a Čiernu Horu, tak v roku 2025 budú vzťahy Ruska a EÚ výrazne lepšie. Zároveň kladne ocenil pozvanie Vladimíra Putina prezidentom Emmanuelom Macronom, aby sa zúčastnil „Trianonského dialógu“.

Podľa ria.ru, 5. 3. 2018