27.6.2016 14:58:28

Die Zeit: NATO "stená a narieka", no nehrozí

 

NATO je zastaraná vojenská aliancia, cvičenia ktorej predviedli, že len „stená a narieka“, píšu nemecké noviny Die Zeit. Konkrétne autor J. Bittner porovnáva NATO s chatrnou stavbou, ktorá sa z nejakého dôvodu ešte nerozpadla.

 

Strategická nestabilita – presne takto sa nazýva daný stav. Niekedy sa takéto domy nerozpadnú len preto, že steny sú držané tapetami. „A ak hovoríme o najväčších manévroch od konca studenej vojny, potom o NATO, ako o najsilnejšom obrannom zoskupení v dejinách, sa dá povedať to isté“, myslí si Bittner. Ak vojenskí experti z Kremľa milostivo nazývajú vojenské cvičenia pri svojich hraniciach „hrozbou“, tak tieto šumy ohľadne cvičenia Anakonda v Poľsku je lepšie považovať za stenanie a náreky.

J. Bittner si však kladie aj otázku, na čo vlastne aliancia vôbec existuje? A aby na ňu správne odpovedal, cvičenia Anakonda sa zúčastnil aj osobne, pričom pohovoril si aj s ich účastníkmi. Napríklad s generálom Benom Hodgesom, ktorý predtým vyhlasoval, že Rusko by dokázalo Pobaltsko dobyť za 36 – 60 hodín (Na to sa zase urazili Rusi, ktorí tvrdia, že na niečo také im stačí hodina – pozn. red.).

Čo sa týka cvičenia Anakonda, už pri jeho plánovaní bolo jasné, že tu vôbec nejde o cvičenie NATO, ale o manévre poľských ozbrojených síl. Bez ohľadu na to, že sa ich zúčastnilo 25 tisíc vojakov z 22 členských štátov.

Najvýstižnejšie to vyjadrili Nemecko a Francúzsko, podľa ktorých tieto cvičenia sú príliš provokatívne voči Rusku, povedal Bittnerovi Hodges.   

Podľa ria.ru, 27. 6. 2016