07.2.2016 10:44:49

Die Welt: Zásah Er-Riadu do sýrskeho konfliktu bude katastrofou

 

Zámer Saudskej Arábie zamiešať sa do sýrskeho konfliktu vyvolal šok na všetkých stranách, ktoré sú zainteresovaní na jeho vyriešení a prinútil USA zamyslieť sa nad tým, ako ďaleko sú pripravení zájsť v podpore Er-Riadu, píše Die Welt.

 

Washington vyhlásil, že je pripravený podporiť všetkých svojich spojencov v boji proti bojovníkom Islamského štátu, no odmietol akokoľvek komentovať zámery Saudov. Západné krajiny veľmi dobre chápu, že pri účasti Er-Riadu sa situácia v Sýrii skomplikuje, zdôrazňuje autor článku.

Vyslanie pozemných vojsk Saudskej Arábie bez súhlasu vlády v Damašku bude porušením medzinárodného práva, no a súhlas na to Er-Riád nikdy nezíska, píše list.

Monarchia Perzského zálivu sa stala základným zdrojom financovania a dodávok zbraní islamských povstaleckým skupinám, čo znamená, že je aj hlavným „autorom“ sýrskeho konfliktu. Okrem toho sa Rusko a Irán nikdy nezmieria s prítomnosťou Saudov v Sýrii.

Pre šítsky Irán sú vládcovia Saudskej Arábie skutočným zosobnením zla, nakoľko po mnohé desaťročia sa usilujú po celom Blízkom východe šíriť radikálne sunitské názory.

V Damašku nikdy neuveria, že Er-Riad chce poslať pozemné vojská na boj s teroristami IŠ a aj medzinárodné spoločenstvo o tom veľmi pochybuje. Vládcovia Saudskej Arábie budú skôr podporovať povstalcov, uvrhujúc región do ešte väčšieho chaosu, uzatvára nemecký list.

Podľa ria.ru, 7. 2. 2016