12.10.2017 14:57:01

Detský časopis Fľak to prepískol. Uverejnil rasistické vtipy o Rómoch a migrantoch

 

V novom čísle sa objavili vtipy, ktoré by sme skôr očakávali, že zachytíme v štvrtej cenovej skupine pri pití lacného alkoholu. Svoje vtipy v tomto čísle totiž ladili do úrovne rasistických a xenofóbnych vtipov, aké v časopise pre deti nemajú čo hľadať. 

 

Na prvý pohľad pomerne zvláštne vtipy sa objavili v rubrike Dežo-hádanky. Veď posúďte sami:

Je to čierne a žerie to hranolky. Čo je to?

Polovica Spojených Štátov amerických.

S kým susedí Rusko? 

S kým sa mu zachce.

V aute sedí Albánec, Sýrčan a Ukrajinec. Kto šoféruje?

Polícia.

Čo znamená, ak je vyvesená čierna zástava? 

Máme voľné miesta…

Čo je to absolútny nezmysel?

Ak Cigán študuje popri zamestnaní.

 

Tieto vtipy, ktoré rozhodne nie sú vhodné do detského časopisu pobúrili stovky ľudí na internete. Vydavateľ časopisu podľa portálu etrend.sk, ale problém vo vtipoch nevidí a to práve preto, lebo sú to vtipy. Ďalej uvádza, že inteligentný človek dokáže rozlíšiť vtip a nabádanie k rasizmu.

S týmto tvrdením by sa dalo čiastočne súhlasiť, ak by časopis nebol zameraný práve na malého čitateľa. Detský čitateľ síce vníma, že ide o vtipy, no práve takéto vtipy v ňom podvedome budujú rasové stereotypy, čo musíme jednoznačne odsúdiť. Preto sa takémuto prístupu divíme a nerozumieme, prečo vydavateľ súhlasil s publikovaním takýchto vtipov. Deti s informáciami pracujú inak ako dospelí a takéto vtipy v nich môžu vyvolať domnienku, že niečo takéto je v poriadku. A to rozhodne nie je.

Podľa startitup.sk, 7. 10. 2017, vz.ru, 12. 10. 2017