04.12.2016 22:08:37

Der Freitag: Rusi a Ukrajinci spievajú navzdory nútenému poukrajinšťovaniu (video)

 

V čase, ako Kyjev prijíma opatrenia na „obmedzovanie ruskej kultúry“, na železničných staniciach Ukrajiny a Ruska sa spievajú pesničky v ruštine i ukrajinčine, účastníci týchto podujatí sa vyslovujú za mier medzi Rusmi a Ukrajincami a taktiež proti vojne a prinucujúcemu poukrajinšťovaniu, píše nemecký týždenník Der Freitag.

 

„Už niekoľko dní sa na Ukrajine i v Rusku konajú tzv. „flash moby“ (bleskové zábavné podujatia). Na železničných staniciach na Ukrajine ľudia spievajú ruské a sovietske piesne a na staniciach v Rusku ukrajinské a kozácke piesne“, prekladá InoTV text nemeckého článku.

Der Freitag tvrdí, že účastníci podujatia sa tým „stavajú za mier medzi Rusmi a Ukrajincami“ a taktiež proti vojne a nútenému poukrajinšťovaniu“.  

Nemecký list pripomína, že ruské televízie na Ukrajine sú zablokované. Okrem toho sú zakázané aj predstavenia mnohých ruských umelcov a predaj ruských kníh.

„Proti ľudovému spievaniu sú však ukrajinskí policajti a nacionalisti i tak bezmocní“, konštatuje Der Freitag.

Pripomeňme si tiež, že mohutný pesničkový „flash mob“ zažila juhovýchodná Ukrajina v novembri na železničných staniciach Záporožia, Charkova, Odesy a Dnepropetrovska. Experti toto pesničkové hnutie dávali na roveň s Nesmrteľným plukom a Georgievskou stužkou.

 

Videopesnička je súčasťou článku:http://www.vz.ru/news/2016/12/4/847464.html

Podľa vz.ru, 4. 12. 2016