27.2.2018 09:50:04

Denník SME šíri dezinformáciu: “Ruskí hackeri zaútočili na olympiádu.”

Kontroverzný denník SME zvrejnil článok s názvom “Ruskí hackeri zaútočili na olympiádu. Tvárili sa ako Severokórejčania”. Nepriniesli , ale žiadne dôkazy. Odvolávajú sa len na anonymný zdroj z USA, ktorý mal túto správu potvrdiť. Pravdepodobne sa teda jedná o dezinformáciu. Rusko už začiatkom tohto mesiaca vyhlásilo, že má informácie o plánovanej očierňovacej kampani v mainstreamových médiách vo veci útokov na Zimnú olympiádu v Južnej Kórei.

“Po ruských útokoch na systémy sa mnohí nevedeli dostať k lístkom na otvárací ceremoniál hier,” píše denník SME v úvode svojho článku.

Ako ďalej úvádzajú,”ruskí vojenskí špióni napadli niekoľko stoviek počítačov, ktoré juhokórejské úrady využívali pri zimnej olympiáde v Pjongčangu, pričom sa snažili vytvoriť dojem, že za napadnutiami sú severokórejskí hackeri.”

Ako zdroj tejto informácie uvádzajú “amerického predstaviteľa” , ktorý však nechcel byť menovaný. “Organizátori v Pjongčangu priznali, že hry sa stali počas otváracieho ceremoniálu 9. februára obeťou kyberútoku, ale odmietli potvrdiť, že za tým stálo Rusko.”

Denník SME teda nemá žiadne relevantné dôkazy o tom, že by za útokmi na olympiádu stáli ruskí hackeri, no napriek tomu to vydáva za hotovú vec.

Rusko pritom už pred olympiádou ozrejmilo, že podľa ich informácií sa má začať takáto propagandistická kampaň:

“Máme informácie o tom, že v západných masovokomunikačných prostriedkoch plánujú uverejniť fejkovú správu o pseudovyšetrovaní na tému “ruskej stopy” v hackerských útokoch na informačné zdroje spojené so zimnými olympijskými hrami v Kórejskej republike. Prirodzene, že rovnako ako predtým svetu nebudú predložené nijaké dôkazy.”

Rusko upozorňuje, že takéto hoaxy šírili mainstreamové média aj v minulosti: “Týmto istým spôsobom obvinili Rusko zo “zrežírovaného” útoku na vlastné mierové zbory v Južnom Osetsku v roku 2008 v deň zahájenia Olympijských hier v Pekingu. Neskoršie vyšetrovanie ukázalo, že útok uskutočnilo Gruzínsko. Odvtedy očividne nevynašli nijaký nový spôsob. Určité sily sa opäť pokúšajú využiť algoritmus “ruskej hrozby”, ktorej je vystavené olympijské hnutie,” informovalo Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej republike. Viac sa dočítate TU.

Samuel Gdovin

HSP, 27. 2. 2018