27.2.2021 12:14:09

„Demokratický“ Západ takmer 7 rokov nereaguje na ukrajinskú vodnú blokádu Krymu

Krymský polostrov
Krymský polostrov
(foto: google.com/maps)


V USA a EÚ mimoriadne citlivo a často aj dosť hystericky reagujú na porušovania ľudských práv v rôznych krajinách – prirodzene, podľa názoru „vrchností“ a hlavnoprúdových médií. Často však „skromne“ mlčia, keď ide o ozajstné porušovanie ľudských práv a takmer genocídu. V tomto prípade zaoceánski a európski ľudomilní demokrati a precitlivení liberáli prejavujú akúsi čudnú slepotu a hluchotu…

Napríklad, „slobodný a demokratický“ Západ takmer sedem rokov absolútne nereaguje na zreteľný príklad genocídy – ukrajinskú vodnú blokádu Krymu. Toto už nie je iba porušovanie ľudských práv, ale skutočný fašizmus. Do roku 2014 Ukrajina zabezpečovala 85 percent potreby polostrova a voda sa tam dostávala cez Severokrymský kanál. Pred siedmimi rokmi ho Ukrajina uzavrela a úplne zastavila prísun sladkej vody do Krymu. (slovenskaiskra.sk - článok je z pôvodného zdroja prevzatý bez videí - pozn. red. SRS)A nič! Teda vôbec nič sa nedeje. Kde sú demokratickí západní politici, skúsení analytici a slobodné a nezávislé médiá? Niečo hovoria, protestujú, žiadajú Ukrajinu, aby prestala porušovať ľudské práva a zastavila genocídu, vyhrážajú sa Kyjevu sankciami, označujú ho za agresora? Nič. Hrobové ticho. Presne tak ako demokratický Západ nereaguje na prekvitanie nacionalizmu a neonacizmu v „Nezáležnej“, masové porušovania práv národnostných menšín a na iné zločiny. Nič nové: „civilizovaný transatlantický spolok“ používa starý princíp: „Je to síce gauner, ale je to náš gauner…“ Súčasnej vláde v Kyjeve je dovolené všetko.

Na Kryme vyzvali „civilizovanú Európu“, vlády a politikov v Európskej únii, odborníkov a médiá, aby konečne prehovorili a oficiálne oznámili svoju pozíciu v súvislosti s dlhoročnou vodnou blokádou polostrova. Predseda výboru krymského parlamentu pre ľudovú diplomaciu a medzinárodnostné vzťahy Jurij Gempeľ vyzval Západ, aby konečne prezentoval svoj postoj. Tiež oznámil, že sa obráti na Generálnu prokuratúru Ruska so žiadosťou o začatí trestného konania vo veci genocídy páchanej Kyjevom.

Pre médiá uviedol, že Kyjev stále reční o návrate Krymu do zostavy Ukrajiny, ale zastavil prísun vody pre „vlastných“, podľa neho, občanov, teda pácha genocídu na „vlastnom“ obyvateľstve. Podčiarkol, že „demokratický Západ“ a stovky medzinárodných organizácií, ktoré seba považujú za ochrancov mieru a obhajcov demokracie a ľudských práv na svete, v priebehu siedmich rokov nevytlačili zo seba ani zvuk a ani jediným slovom neskritizovali vodnú blokádu Krymu, ktorú pácha Kyjev.

„Teraz prišiel čas, keď majú prerušiť svoju demonštratívnu mlčanlivosť a verejne ozvučiť svoju pozíciu vo veci vodnej blokády Krymu,“ zdôraznil Jurij Gempeľ. Podotkol, že, ak „demokratický Západ“ ani teraz nezareaguje a bude sa vykrúcať, podobný postoj sa dá považovať za podporu genocídy kyjevskej vlády a jej mizantropickej politiky.

Na Kryme tak reagovali na nové plány Kyjeva, keď v hlavnom meste Ukrajiny oznámili plány dobudovania priehrady na Severokrymskom kanáli. Túto priehradu začali stavať ešte v roku 2017, za bývalej vlády Ukrajiny. Vtedy sa porošenkovskému vedeniu krajiny málilo, že bol uzavretý prísun vody cez Severokrymský kanál, a preto chcelo vybudovať priehradu, aby sa do polostrova nedostala ani kvapka vody. O nových plánoch dobudovania priehrady pre domáce médiá porozprával ukrajinský úradník Anton Korinevič, ktorý má dosť „mýtickú“ funkciu vo „virtuálnom ukrajinskom regióne“ – stály zástupca Ukrajiny v Autonómnej republike Krym…

„Ukrajina mieni dobudovať priehrady na Severokrymskom kanáli. Má to byť urobené tak, aby sa maximálne zabránilo tomu, aby sa voda dostala na Krym. Tieto opatrenia majú zlepšiť aj podmienky meliorácie v Chersonskej oblasti,“ cituje Antona Korineviča na Facebooku jeho tlačová služba. Uviedla tiež, že Kyjev mieni dobudovať priehradu na 107. kilometri Severokrymského kanála.

K tejto problematike sa včera vyjadril aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Diplomaticky“ sa vykrútil, že sa v súčasnosti o konkrétnych stavebných prácach neuvažuje. Ukrajinskí novinári sa ho počas fóra „Ukrajina.30“ spýtali, či Kyjev mieni budovať aj druhú priehradu, o ktorej sa tiež hovorí. Zelenskyj znova nepovedal nič konkrétne, iba „zažartoval“, že „médiá občas informujú o užitočných ideách…“ Čím vlastne nepriamo potvrdil svoj postoj k budovaniu priehrad na Severokrymskom kanáli a vodnej blokáde Krymu.

A čo ľudomilné ľudskoprávne mimovládne organizácie? Čo poslanci Európskeho parlamentu? Čo liberáli, demokrati a ostatní „obhajcovia ľudských práv“ v európskych vládach, parlamentoch a na ministerstvách? Čo európske slobodné a nezávislé médiá? Ticho ako na cintoríne… Vodná blokáda Krymu a kyjevská genocída môžu pokračovať…


Eugen Paľcev (slovenskaiskra.sk)