05.3.2018 10:56:15

Defense One: Prečo Čína obnovuje Sýriu?

Čína bude mať pravdepodobne najväčší podiel na rekonštrukcii vojnou zmietanej Sýrie. Strategickým cieľom Pekingu je zahrnúť túto krajinu do svojho projektu novej hodvábnej cesty, píše portál Defense One.

Po 11 rokoch ničivej vojny bude Damask potrebovať zahraničnú pomoc na obnovu krajiny v objeme prinajmenšom 250 miliard dolárov.

Členovia skupiny Priatelia Sýrie, kam v prvom rade patrí USA, Kanada a Británia, zmrazili 9,6 miliárd dolárov sľúbenej pomoci, dokiaľ nedôjde k „politickému prechodu”, ktorý zbaví Bašára Asada moci. V americkom Kongrese zase navrhli zákon „Žiadna pomoc Asadovi”, ktorý zakazuje finančnú asistenciu oblastiam, ktoré kontroluje sýrska vláda. Tým sa uvoľnila cesta Pekingu.

Vzhľadom na to, že Sýria leží na križovatke Eurázie, Afriky a Blízkeho východu, má pre čínsku novú hodvábnu cestu strategický význam. Okrem toho rekonštrukcia Sýrie zodpovedá i bezpečnostným záujmom Pekingu. V Sýrii na strane radikálov bojuje asi 5 000 Ujgurov, ktorí neskôr môžu spôsobiť problémy v čínskej provincii Sin-ťiang. Peking preto možno chce zahájiť rekonštrukčné práce na severozápade Sýrie, aby ich pripravil o útočisko.

V auguste minulého roka sa v Damasku konal prvý veľtrh od začiatku občianskej vojny v roku 2011. Zúčastnili sa ho investori a podnikatelia z Číny, Ruska a Iránu. Čínska delegácia vlani tiež navštívila Homs a Damask. Ďalšie akcie sa konali i v Pekingu. Za uplynulý rok sýrsko-čínske vyjednávania priniesli rekonštrukčné dohody v hodnote 2 miliárd dolárov a už dnes 80 % sýrskeho exportu smeruje do Číny.

„Čínsky veľkolepý vstup do Sýrie umožní Asadovi rozvíjať územia, ktoré priamo kontroluje, zatiaľ čo periférie budú ležať v troskách,” uvádza sa v článku. „Čína verí, že Asad a jeho podporovatelia v Rusku a Iráne najlepšie pomôžu Pekingu dosiahnuť strategické ciele v Sýrii: boj proti terorizmu a záruku, že sa k moci nedostane prozápadná vláda alebo islamisti,” konštatuje Defense One.

HSP, 5. 3. 2018, Sputnik