23.11.2018 04:36:50

Defense News: Slovensko sa vzdáva ruskej vojenskej techniky

Slovensko sa blíži k nákupu 14 amerických stíhačov F-16, vyhlásil pre Defence News štátny tajomník MO SR Róbert Ondrejcsák. Tento obchod podľa neho pomôže Bratislave vzdať sa stíhačov MiG-29 a tým „roztrhnúť dôležitú spojnicu“ s vojensko-priemyselným komplexom Moskvy.

Na medzinárodnom fóre v Halifaxe Ondrejcsák k tomu poveal: „Vzdávame sa ich tak rýchlo, ako sa dá.“

„Najdôležitejším spojnicou s Ruskom je MiG-29, ktorý stále Rusi vyrábajú. My to teraz prerušujeme, prijatím rozhodnutia o F-16,“ poznamenal Ondrejcsák. Na dosiahnutie tohto cieľa sa Slovensko chystá získať ešte niekoľko helikoptér Sikorsky UH-60M Black Hawk. Tie majú zameniť vrtuľníky Mi-17.

Slovenské úrady chápu, že nákup americkej techniky upevňuje strategické partnerstvo s USA. Podľa Ondrejcsáka je základom týchto vzťahov „viera a liberálno-demokratické hodnoty“.

„My chceme vidieť Ameriku lídrom slobodného sveta (perfektné vyjadrenie sluhovského charakteru tohto antislovanského politika-pozn.srspol.sk), akým je už 70 rokov. Veľa sme tu (v Halifaxe) počuli o medzinárodnom poriadku založenom na hodnotách, no pre nás je to veľmi dôležité,“ vyznal sa štátny tajomník a dodal, že v najbližších mesiacoch bude pripravená zákonodarná základňa a kontrakty na nákup amerických stíhačov. Prvé z nich majú byť dodané v roku 2022 alebo 2023.

Okrem toho prebiehajú rozhovory o modernizácii slovenských letísk. „Nazdávame sa, že je to výhodné, pretože oni investujú do infraštruktúry, ktorá bude dôležitá aj pre nás. Samozrejme, pre nich je to tiež dobré, pretože v prípade možných operácií budú (letiská) dostupné.

(Presne pred 80-timi rokmi sa vtedajší slovenskí politici správali a vyjadrovali rovnako. Samozrejme, že vedeli, že to nie je o Slovensku, ale o Drang nach Osten. Nevedeli však, ako sa to všetko skončí. Keby však Ondrejcsák dobre počúval na hodinách dejepisu na základnej škole, mohol by poznať aj výsledok, ako sa to všetko skončilo – pozn. srspol.sk.)

Ondrejcsák sa vyjadril aj k obrneným jednotkám Slovenska. Ozbrojené sily sa vraj pokúsia maximálne zmodernizovať park tankov T-72 a nečakať na skonštruovanie základného bojového tanku novej generácie.     

Podľa russian.rt.com, 21. 11. 2018