24.3.2014 07:35:23

Daily Mail: nevzdelanosť západných politikov privádza k studenej vojne

Politici Západu sa nevyznajú v histórii, ich historické paralely nemajú opodstatnenie. No hlavné je, že táto ich nevedomosť, hlučné vyhlásenia a taktiež "voličská slepota" európskych a amerických médií privádzajú k studenej vojne, domnieva sa komentátor Daily Mail Peter Hitchens.

Hitchens je presvedčený, že hlúpi a neinformovaní ľudia, ktorí hrajú určitú rolu v medzinárodnej politike, sa pomerne často považujú za múdrych a dobre informovaných. Komentátor privádza niekoľko príkladov. Konkétne Hillary Clintonová bola šéfkou americkej diplomacie a teraz sa mieni uchádzať o prezidentský post. No Vladimíra Putina porovnala s Adolfom Hitlerom a udalosti na Kryme s udalosťami v ČSR v roku 1938 (Mníchov - pozn. red.).

Hitchens vysvetlil, že mnohí západní politici a novinári majú taký istý názor ako Hillary. Nazdávajú sa, že "chudák" Neville Chamberlein sa nepostavil Adolfovi Hitlerovi v 38-om, čím mu pomohol uveriť v svoju schopnosť ovládnuť celý svet. No a potom zase "chrabrý" Churchill tento svet zachránil. Hitchens je však presvedčený, že ak by sa V. Británia Nemecku aj postavila, bola by porazená. Anglicko podľa neho totiž nemalo "zodpovedajúcu" armádu a americká armáda mala v tom čase rovnakú veľkosť, ako portugalská.

Medzi hlavné úspechy Chirchilla Hitchens považuje prežitie krajiny, čo Britániu stálo jej národný poklad a veľkos´t impérii. Neskoršie, už v priebehu vojny, Churchill "pritakával" Stalinovi, venujúc mu Poľsko a východnú Európu. "Nemal inú voľbu" rovnako, ako sedem rokov predtým Chamberlein v Mníchove.

Okrem "absolútnej nevedomosti v otázkach európskej histórie" a neschopnosti odlíšiť "kresťanské Rusko" od "komunistického ZSSR", západní politici tiež nechápu, čo  sa deje na Ukrajine, tvrdí Peter Hitchens. Ani zďaleka by im nenapadlo, že Rusko môže mať dobré historické dôvody "obávať" sa svojich susedov. nechápu, že hranice, ktoré nakreslil víťazný Západ v roku 1992, súrovnako, ako tie z Versailles v roku 1919, iba "zničujúcou a nespravodlivou chybou". Západní politici, zdôrazňuje autor, považujú všetky konania Ruska za "hrozivé" a všetky ukrajinské činy za "bezúhonné".

Asi by ťažko niektoré britské médium spomenulo situáciu v Kyjeve, aká sa tam udiala minulý týždeň, sťažuje si Hitchens. Skupina piatich ľudí, jeden z nich poslanec "banditskej, rasistickej" strany Sloboda vtedy vpadla do kancelárie riaditeľa hlavnej ukrajinskej televízie Alexandra Pantelejmonova. Zaútočili naň, vykrikujúc pri tom protiruské a rasistické nadávky. Jedným z účastníkov útoku bol člen výboru Najvyššej rady Ukrajiny o "slobode slova", píše Hitchens. Útočníci boli na svoj krok taký hrdý, že všetko si nakrútili kamerou a video z toho vyložili do internetu. "No a títo ľudia majú byť našimi spojencami a priateľmi?", - položil si na záver rečnícku otázku Peter Hitchens.

 

 

 

Podľa vz.ru, 24. marec 2014