27.11.2022 19:43:10

Dag Daniš: Nicholsonová hľadá dieru na trhu. Jednu už našla

Ostrieľaný politický komentátor, kedysi prednášajúci antickú filozofiu na Trnavskej univerzite
Ostrieľaný politický komentátor, kedysi prednášajúci antickú filozofiu na Trnavskej univerzite
(foto: standard.sk)


V každej volebnej sezóne na Slovensku vznikajú nové strany. A im podobné telesá. Tentoraz jedno z nich ohlasuje europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. A robí to tak, ako to má v dobrom zvyku – ukážkovo arogantne. (standard.sk)Nicholsonová hneď po ohlásení projektu vysvetlila, že má vysoké ambície: nechce byť „ďalším politickým planktónom“, teda stranou so šiestimi percentami. Cieľom je dvojciferné číslo a účasť vo vláde.

Nechceme predbiehať, ale s Nicholsonovou by sa dalo súhlasiť, že asi neskončí ako planktón. Jej šance – a jej užitočnosť – sú podstatne nižšie. Takíto ľudia nestoja ani za krátky komentár, v tomto prípade sa však žiada výnimka. Lebo pri málokom vidíme taký kontrast medzi nadutými siláckymi rečami – a skromnými schopnosťami.

Europoslankyňa urobila chybu hneď v prvom kroku – precenila svoju váhovú kategóriu. A trochu si poplietla, čo sa okolo nej deje. Citujeme: „Nikdy som nemala líderské ambície, no okolnosti spôsobili, že ľudia sa začali sieťovať okolo mňa. Dôvodom je moje meno, ktoré má najväčší politický výtlak“.

Zvláštna sebareflexia. Lebo europoslanykňa nemá nič z toho: ani najväčší, ani politický, ani výtlak.

Nicholsonová nakreslila samu seba v nadživotnej veľkosti. Blahoželáme…

Asi vychádzala z toho, že zvykla mať vo voľbách druhý najvyšší počet preferenčných hlasov v SaS. Hneď za lídrom strany Sulíkom. Získala 65 tisíc krúžkov.

Čo to reálne znamená? Dokopy nič.

Dvojky v strane majú takmer vždy vysoký počet preferenčných hlasov. Čiastočne ich ťahá líder. A čiastočne ich ťahá to, že sa v strane hrajú na alternatívu. Takto to bolo s „dvojkami v strane“ v HZDS, v Smere, v SDKÚ, v KDH. A nakoniec aj v SaS.

Kým si „dvojka“ alebo rebel strany drží svoju pozíciu vedľa lídra (alebo oproti nemu), funguje to. Keď zo strany vyletí, spravidla sa zmenší. Zažil to Lipšic, zažil to Procházka, zažili to Mihál, Galko a zástup ďalších. Výnimkami z pravidla sú len tí najsilneší, ktorí sa presadia ako lídri veľkej strany (Fico, Dzurinda, Pellegrini).

A to asi nebude Nicholsonovej prípad. Predsa len, počtom krúžkov nepatrila k top elite. Skončila ďaleko za prvou desiatkou. Teda kdesi v šedej zóne. Výrazne viac preferenčných hlasov mala dokonca aj Remišová ako dvojka Za ľudí.

Europoslankyňa si trochu doplietla aj to, že sa okolo nej údajne „sieťujú ľudia“. Keď sa jej novinári pýtali na konkrétne silné mená, priznala, že nemá nijaké. Spomenula len to, že hovorí s Mackom, Mihálom, Klusom… Pričom ani jeden z nich nie je istý.

V skutočnosti je to s tými sieťami presne opačne. Odkedy urazená Nicholsonová odišla z SaS, je z nej politický tulák. Čaká na príležitosť. Prvú videla v projekte Dzurindu, Mikloša a Korčoka. Nevydalo.Zvyšok komentára nájdete na Štandarde.Dag Daniš