31.1.2023 18:50:43

Dag Daniš: Djokovič vybojoval veľký zápas. Ten s manipulátormi a krivým systémom

Djokovič. Opäť na vrchole
Djokovič. Opäť na vrchole
(foto: profimedia.sk)


Novak Djokovič už nie je potupne deportovaný vyhnanec. Oddnes je opäť svetovou tenisovou jednotkou. Jeho príbeh si zaslúži rešpekt a hlbšiu pozornosť. Práve na Djokovičovi sa lámalo šialenstvo doby. Našťastie s dobrým koncom pre tých, ktorí nepodľahli kampaniam „majiteľov pravdy“ a ostali pri rozume. (standard.sk)Keď Djokovič vo finále Australian Open zdolal súpera, nedokázal potlačiť plač. A nielen ten radostný, ktorý sprevádza športové triumfy.

Bolo to pochopiteľné. V Djokovičovom prípade nešlo len o tenis. Išlo o politiku. O veľmi špinavú politiku, ktorá mala Djokoviča vrhnúť do kliatby…

Pred rokom, v januári 2022, zaradili pandemickí fanatici Djokoviča na čierny zoznam. Stal sa terčom ich nenávisti. A terčom ich novej politiky, zameranej na kontrolu, disciplínu a vynucovanie poslušnosti. Djokoviča najskôr zavreli v areáli letiska. Krátko nato ho deportovali z Austrálie. Napriek tomu, že podľa súdu boli jeho víza v poriadku (Djokovič, rovnako ako väčšina tenistov, ktorí často cestujú, opakovane prekonal covid).

Djokovič sa previnil iba tým, že nebol príkladne, teda trikrát, za rok zaočkovaný. Pandemických aktivistov to pobúrilo. Vtedy, v januári 2022, totiž vrcholili kampane za povinné sezónne očkovanie. A nielen v Austrálii. V celkom západnom svete (aj na Slovensku, kde na povinné očkovanie proti kovidu naliehala prezidentka Čaputová).

Srbský tenista pritom nebol nijaký antivaxer. Tejto spornej téme sa vyhýbal. Chcel sa venovať športu, nie otravným politickým konfliktom. Po otázkach novinárov priznal len to, že prekonal covid, očkovanie odmietol. A postoj tých, ktorí sa rozhodli pre vakcínu, plne rešpektuje.

Nepomohlo. Djokovič bol po politickom rozhodnutí ministerstva deportovaný z Austrálie. Následne ho médiá vyhlásili za nepriateľa verejného zdravia.

O pol roka neskôr sa Djokovič dozvedel, že nesmie štartovať ani na ďalšom grandslamovom turnaji US Open. Dôvod bol ten istý. Nemal očkovací preukaz.

V tom čase Djokovič neriešil len mediálne útoky, kampane a nenávisť veľkej časti zmanipulovanej verejnosti. Na to bol zvyknutý. Riešil veľmi vážnu otázku. Či bude riskovať koniec kariéry. Alebo v rozpore s presvedčením ohne chrbát. Časť hráčov mu odkazovala, nech nerobí problémy a nech sa dá zaočkovať kvôli tenisu (takto sa ohol Tsitsipas potom, čo pôvodne považoval očkovanie mladých športovcov za nezmysel).

Iní mu radili, nech si vybaví papiere o očkovaní aj bez skutočného očkovania. Napokon, takto to urobili mnohé celebrity, mnohí športovci a nakoniec aj mnohí lekári. Doklad o očkovaní mali…

Djokovič masívny medzinárodný nátlak a obchody so svojím presvedčením odmietol. Aj s rizikom, že bude musieť skončiť. Šialenú pandemickú éru vydržal.

A dobre urobil.

Prešiel rok, po ktorom nasledovalo veľké vytriezvenie. Skúsenosti a dáta ukázali, že efektivita nových vakcín je podstatne nižšia, ako sa očakávalo. Naopak, hlásené nežiaduce účinky sú zas širšie (od neurologických porúch cez zápaly srdca a vysoký tlak po mŕtvicu). Infekcia sa dnes šíri prevažne medzi plne očkovanými. Ich podiel takisto rastie pri hospitalizáciách s covidom. Výrobcovia boli nútení znížiť účinnú dávku vo vakcínach na minimum (až tak, že vakcína je použiteľná len ako mierny doplnkový booster pre očkovaných).

Vlády v tichosti vycúvali z plánov na program plošného očkovania. Náborová kampaň na očkovanie sa vypla. Bez vysvetlenia.

 

 

Zvyšok komentára nájdete na Štandarde.Dag Daniš