04.8.2012 10:55:06

D. Medvedev: Za Katyň je zodpovedný Stalin a jeho prisluhovači. Mám dokumenty z tzv. osobitnej zložky

Výňatok z rozhovoru D. Medvedeva, poskytnutého poľským novinárom v predvečer štátnej návštevy Poľska, ktorý zvýraznil, že Rusi už zmenili pohľad na túto udalosť a že teraz by mali po novom na to pozerať i Poliaci. Aby sa oba národy nestali zajatcami histórie.
Ruský prezident poznamenal, že zložitosť poľsko – ruských vzťahov je v celej plejáde historických problémov a že katyňská tragédia je ich súčasťou. Naznačil tiež, že riešenie je cesta s obojstrannou premávkou a že ruská Štátna Duma sa k téme, ktorú pomenovala ako veľmi dôležitú, už vyslovila.
- Toto všetko je následok zmien v spoločenskom vedomí. Myslím si však, že podobné zmeny musia nastať nielen v Rusku. Na to, aby sme svoje vzťahy mohli vyzdvihnúť na partnerskú a strategickú úroveň, ktoré sú orientované do budúcna, musia nastať aj v spoločenskom vedomí Poľska. Musí sa v nich prejaviť nový názor na nové Rusko.

Pokusy spochybňovať dokumenty katyňskej tragédie nazval D. Medvedev neserióznymi.
- Je absolútne očividné kto a kvôli čomu uskutočnil tento zločin. Zodpovedá zaň Stalin a jeho prisluhovači. Mám k dispozícii zodpovedajúce dokumenty získané z tzv. osobitnej zložky. Dnes sú voľne prístupné v internete so všetkými rezolúciami. Pokusy o ich spochybňovanie, o tom, že niekto ich sfalšoval, to je proste neseriózne. Robia to tí, ktorí sa snažia vybieliť podstatu režimu, ktorý v danom období v našej krajine vytvoril Stalin.
Podľa kp.ru, 6. december 2010 (krátené)