04.8.2012 10:55:06

D. Gorčev: Saltykov – Ščedrin dneška

Vo štvrtok (25. marca 2010) zomrel vo svojom dome pod Pskovom vo veku 48 rokov na značné vnútorné krvácanie významný ruský spisovateľ a umelec Dmitrij Gorčev, ktorého nazývajú Saltykovom – Ščedrinom súčasnosti.
Narodil sa v Celinograde v Kazachstane, ktorý je dnes pod názvom Astana jeho hlavným mestom. Vyštudoval pedagogický inštitút cudzích jazykov v Alma-Ate a v roku 1999 sa presťahoval do Sankt Peterburgu. Do roku 2005 bol umeleckým šéfom vydavateľstva „Helikon plus“ a časopisu Borisa Strugackého „Poldeň, XXI. storočie“. Medzi jeho diela patria – poviedky, povesti a romány (voľný preklad) „Krása“, „Podliaci“, „Jesenná žaba“, „Policajné tango“, „Divoký život Gondvany“. V roku 2004 bol poctený prémiou „ROTOR“ (2. miesto) v kategórii „Sieťový spisovateľ roka“ (internetová sieť).
Dmitrij Koščeev z RIA Novosti o D. Gorčevovi napísal, že
– v priebehu mnohých rokov ho čítali desaťtisíce čitateľov „Živogo Žurnala“ („živý“ časopis). A práve v ňom si za svoje prenikavo duchaplné osobné poznámky a zmyslovo hlboké poviedky vyslúžil porovnanie so Saltykovom – Ščedrinom.
Na oznam o jeho smrti ako prví zareagovali blogeri. Jedni smutno uvažujú prečo sa im nepodarilo osobne stretnúť, iní v širokom zábere filozofujú nad príčinami úmrtia. Podľa novinára a kulturológa Michaila Šijanova bol Gorčevovov blog populárny nielen tým, že patril populárnemu spisovateľovi. – Ale aj preto, že čítajúc ako Dmitrij zakúril do pece, vyšiel von, poprezeral si zasnežené šíravy a pri tom uvažoval, že úradné otroctvo tu predsa nie je naveky a že ak si z neho nenašetríš na doživotný pobyt na ostrove Goa (a to si nenašetríš určite), na chalúpku na dedine ti úspory vystačia. A hneď k tomu poskytuje údaje: zrub v dedinke v Pskovskej oblasti stojí okolo 100 tisíc rubľov (cca 2500 euro), palivo do 5 tisíc rubľov za fúru. Jedlo na celé leto pre trojčlennú rodinu ťa vyjde na sedem tisíc rubľov (cca 180 euro) a že potkana za pecou máš zadarmo ako bonus.
- Bol talentovaný, múdry a ironický, napísal o ňom niekto z jeho fun klubu.
x x x
V roku 2004 vznikol okolo jeho „Besied o pravoslávii“ škandál. Šéfredaktor informačného bulletinu „Reálna politika“ Boris Stomachin sa ich rozhodol uverejniť.
– Poviedka sa mi jednoducho zapáčila, absolútne presne totiž vykreslila ruského obyvateľa, povedal. – A na tému jej uverejnenia som s autorom nehovoril, dokonca sa vôbec nepoznáme.
(Hlavný hrdina s priezviskom Pravoslávny, pije vodku, bije ženu, nadáva a v kresťanskom desatoro narúša čo sa len dá.)
Po uverejnení „Besied o pravoslávii“ bolo na Gorčeva podané trestné oznámenie za podnecovanie k náboženskej nenávisti. Prokuratúra potvrdila, že text poviedky takéto vyjadrenia obsahuje. A navyše, že obsahuje aj elementy propagácie nerovnosti občanov v ich vzťahu k náboženstvu.
Gorčev dokazoval, že nie je možné vziať ho na osobnú trestnú zodpovednosť nakoľko nedal súhlas na uverejnenie diela. Zároveň však tvrdil, že s vydavateľstvom bulletinu „Reálna politika“, ktoré jeho právo porušilo, sa tiež súdiť nemieni.
Gorčevovi venoval priestor vo svojom blogu aj spisovateľ a dramaturg Alexander Žitinský.
- Žijeme s vedomím, že raz sa to skončí. No príliš si to nevšímame. Možno sa náš život skončí a možno aj nie. Veď aj cirkev sľubuje, že nie, ak sa budeme slušne správať.
Správame sa však zle. Fajčíme a pijeme, k srdcu si pripúšťame hocijaké hlúposti a smrť chodí stále dookola. Jej obruče nás stláčajú. Každý deň sa niekým lúčime – raz s umelcom, inokedy so spisovateľom a veľakrát s blízkym priateľom.
Gorčev bol pravoslávny a čoskoro vystúpi na nebesia. Veril tomu i keď bol hriešny ako všetci.
Vystúpi na ne! Aj ja v to verím. Lebo tak je to správne. Ale na čo nám bude na nebesiach keď ho už nebudeme mať pri sebe?
Podľa RIA Novosti, 26. marec 2010