22.9.2020 15:15:23

Cyprus vzdoruje EÚ a blokuje uvalenie sankcií na Bielorusko

Pokrytectvo „elít“ EÚ demaskujú dvojité štandardy, ktorými reagujú na situáciu v Bielorusku a na tureckú agresiu
Pokrytectvo „elít“ EÚ demaskujú dvojité štandardy, ktorými reagujú na situáciu v Bielorusku a na tureckú agresiu
(foto: EPA-EFE/Olivier Hoslet/POOL)


Ministri zahraničia 27 členských štátov Európskej únie včera, 21. septembra, rokovali o uvalení sankcií na Bielorusko,  ale nakoniec, sankcie neuvalili. Jedna krajina totiž zablokovala ich schválenie. A nebol to niektorý z európskych „gigantov“, ako napríklad, Nemecko alebo Francúzsko, ale malý, „miniatúrny“ Cyprus. (zemavek.sk)Svoje konanie Cyprus avizoval vopred a pozíciu nezmenil ani po nátlaku mnohých ďalších členských krajín, vrátane vyššie spomínaných „gigantov.“ Cyprus žiada najprv uvaliť sankcie na Turecko kvôli jeho dobrodružnej a nebezpečnej politike v Stredozemnom mori. Zdroj z europarlamentu pre ruskú informačnú agentúru TASS prezradil, že „sa pozícia Cypru nezmenila a európski ministri nedokázali schváliť „čiernu listinu.“ Schválenie sankcií odložili do summitu, ktorý sa bude konať koncom tohto týždňa.“

Medzitým ďalší europoslanci nezaháľajú. Napríklad, poslanec Andrius Kubilius (Litva) včera, v pondelok, navrhol, aby v Bruseli otvorili zastupiteľstvo bieloruskej opozície (žeby také niečo, ako zastupiteľstvo československej exilovej vlády v Londýne počas druhej svetovej vojny?). Nie je na čase prerokovať možnosť otvorenia informačnej kancelárie demokratického Bieloruska v Bruseli?“ opýtal sa Kubilius, ktorý je hlavou misie Európskeho parlamentu pre vzťahy s krajinami Východného partnerstva, počas svojho vystúpenia na mimoriadnom zasadnutí Výboru pre zahraničné veci Europarlamentu, na ktoré (pozor!) bola pozvaná aj bieloruská „prezidentka“ Svetlana Tichanovskaja.

„Stála výmena informáciami s Bieloruskom je mimoriadne dôležitá pre inštitúcie EÚ,“ podčiarkol Andrius Kubilius. Navrhol tiež vytvorenie špeciálnej komisie, ktorá má dohľadať na „vyšetrovanie policajného násilia v Bielorusku a na dodržiavanie zákonnosti.“ „Predošlý parlament vytvoril Misiu CoxaKwaśniewskiho pre Ukrajinu. Mohli by sme vytvoriť podobnú komisiu aj pre Bielorusko,“ zdôraznil.

Misiu Coxa-Kwaśniewskiho vytvorili v Europarlamente v roku 2012 pre „monitorovanie“ diania na Ukrajine, trestného stíhania Júlie Timošenkovej a za účelom vytvorenia nátlaku na vtedajšieho prezidenta Ukrajiny Viktora Janukoviča. Dá sa povedať, že misia úspešne dotiahla to do konca: všetko sa skončilo krvavým štátnym prevratom v Kyjeve a útekom Janukoviča do zahraničia.

Vtedy činnosť misie riadila dvojica Pat Cox (Írsko), bývalý predseda Europarlamentu,  a poľský exprezident Aleksander Kwaśniewski. Mandát misie vypršal v novembri 2013 a „zhodou náhod“ práve vtedy začal ukrajinský Majdan, ktorý vyvrcholil krvavým štátnym prevratom začiatkom roku 2014.

Včerajšie návrhy o zriadení podobnej komisie úplne zreteľne svedčia o tom, že v Bruseli by chceli zrealizovať aj „Bielomajdan.“ Ciele a metódy Bruselu vo veci „exportu farebných revolúcií“ sa nemenia. Minsk však nie je Kyjev a situácia v Bielorusku je iná, ako na Ukrajine. Práve z toho pramení obrovská nervozita, zúfalé jedovanie sa a stále stúpajúci tlak Bruselu. Dokáže Minsk odolať?..Zdroje:

1 Главы МИД ЕС не смогли согласовать список персональных санкций по Белоруссии, TASS, 21.9.2020

2 В Европарламенте предложили открыть в Брюсселе офис белорусской оппозиции, TASS, 21.9.2020


Eugen Rusnák (zemavek.sk)