20.3.2017 07:46:16

Conversation: Rusko sa vracia na Blízky východ a “túži po pomste”

“Ak Rusko vôbec odišlo, tak sa teraz vrátilo,” tak komentuje denník The Conversation situáciu, ktorá vznikla na Blízkom východe. Moskva rozširuje svoj vplyv v tomto regióne, sleduje svoje vlastné ekonomické ciele, veď Rusko je veľká krajina ťažiaca ropu a dodávajúca zbrane. Okrem toho existujú aj historické príčiny.

"Východné Stredomorie, Levanta, Turecko, Irán aj región Perzského zálivu celkovo – všade je vidieť rovnaký trend: ruská hviezda svieti stále jasnejšie, zatiaľčo americká hasne,” píšu noviny. Ako vyhlásil jeden americký politik, Rusko “sa vracia – a túži po odplate “.

Slobodná, nekontrolovaná činnosť Washingtonu na Blízkom východe je “pomaly, ale isto” obmedzovaná. Napínanie vojenských svalov tiež zvýšilo dôležitosť Ruska na diplomatickom poli, a to nielen medzi protivníkmi USA, ale aj medzi ich spojencami. Izrael, Saudská Arábia, Egypt a Turecko stále častejšie musia vyhľadávať ruské pozície.

Minulý týždeň priletel do Moskvy izraelský premiér Benjamin Natanjahu, kde sa stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Izraelská vláda je znepokojená úlohou Iránu v Sýrii. Ďalším príznakom toho, že “blízkovýchodné cesty vedú do Moskvy”, sa stala návšteva tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v Rusku, počas ktorej sa dotkol otázky rusko-tureckej spolupráce v Sýrii a na Blízkom východe ako takom.

A nielen to, tento mesiac umiestnili Spojené štáty do Sýrie 400 členov námornej pechoty, ktorí pomôžu povstalcom s americkým výcvikom, bojovať s Islamským štátom. Tento krok bol odsúhlasený ruskou stranou, aby bolo možné vyhnúť sa konfliktným situáciám na bojovom poli.

Z toho všetkého je očividné, že vojenská rovnováha síl na Blízkom východe sa zmenila, a to môže mať dôsledky, ktoré povedú ďaleko za rámec jedného vojenského konfliktu. “To, čo my teraz pozorujeme, je prerábanie súčasného Blízkeho východu,” myslí si autor článku. Hovorí pritom, že USA musia teraz brať ohľad na Rusko, pretože jednoducho nemajú inú možnosť.

Od roku 1956, kedy USA zasahovali do konfliktu na Blízkom východe, aby vyriešili Suezskou krízu, je Amerika považovaná za “čestného sprostredkovateľa” v tomto regióne, vytesnila Rusko na druhú koľaj. Teraz sa však situácia mení.

Nemalú úlohu v tom zohrala iracká vojna a takzvané arabská jar. Tieto udalosti destabilizovali región, čo Rusku uľahčilo dosiahnutie jeho cieľov. Noviny si konkrétne myslia, že keby neprebehlo v roku 2011 v Sýrii povstanie, boli by možnosti Moskvy viac obmedzené.

hlavnespravy.sk, 20. 3. 2017