05.3.2018 10:51:33

Contra Magazine: Švédsko sa pripravuje na vojnu s Ruskom

Politický komentátor Michael Steiner vo svojom článku v nemeckom Contra Magazine poukazuje na politiku Švédska, ktoré namiesto dobrých susedských vzťahov s Ruskom vedie proti nemu agresívnu politiku a snaží sa odviesť pozornosť verejnosti od procesu sociálneho a politického rozvratu v krajine.

Michael Steiner je presvedčený, že podobná protiruská hystéria skôr či neskôr povedie ku katastrofe. „Aj vo Švédsku zúri protiruská hystéria. Namiesto riešenia naliehavých problémov vo svojej krajine, napríklad, problematiky migrácie, úrady prijali kurz zahraničnej politiky smerom k vojne s Ruskom. Zdá sa, že sa jedná o snahu odvrátiť pozornosť ľudí od „procesu sociálnopolitického kolapsu“, predpokladá Michael Steiner.

„Vlani sa „ľavicovofeministická vláda“ v Štokholme vrátila k odvodom, ktoré boli zrušené v r. 2010. Zároveň je do armády nasadený rovnaký počet žien a mužov. Zdá sa, že v multikultúrnom Švédsku stavajú na „pestrú“ armádu. Navyše „červeno-zelená“ vláda plánuje každoročne zvýšiť vojenský rozpočet o 270 miliónov eur – do roku 2020. Tým sa Švédsko priblíži k norme NATO – 2 % HDP. Velenie ozbrojených síl chce zdvojnásobiť výdaje na armádu do roku 2035 a zvýšiť počet vojakov z 50 tisíc na 120 tisíc,“ pripomína novinár.

Poukazuje na to, že Švédsko vysvetľuje tieto opatrenia nárastom globálneho napätia. „Svojimi akciami v Gruzínsku, na Kryme a na východe Ukrajiny Rusko ukázalo, že je pripravené používať vojenské sily bez váhania,“ tvrdí velenie švédskej armády. Obáva sa, že Moskva bude pokračovať v budovaní vojenského potenciálu, a preto zdôrazňuje potrebu „presvedčivého zastrašovania“, dodáva.

„Namiesto toho, aby presadzoval politiku dobrého susedstva, Štokholm uprednostňuje agresívnu zahraničnú politiku, ktorá skončí rovnako katastrofálne, ako vnútorná politika. Švédsko nemôže byť zachránené,“ uzatvára svoj komentár v nemeckom Contra Magazine Michael Steiner.

Eugen Rusnák

HSP, 5. 3. 2018,