04.8.2012 10:55:06

Colná únia zatiaľ rozhodnutie o vstupe do WTO neprijala

Konečné rozhodnutie o tom, či vstúpiť do Svetovej obchodnej organizácie Rusko, Kazachstan a Bielorusko zatiaľ neprijali, vyhlásil podpredseda ruskej vlády Igor Šuvalov. A tiež, že sa ešte nerozhodlo či tieto krajiny majú do WTO vstupovať spoločne ako únia, resp. oddelene. Toto, že v konečnom poriadku rozhodnú prezidenti.
V pondelok a utorok sa ruská vládna delegácia nachádzala vo Washingtone kde sa posudzovali aj otázky dvojstrannej obchodno-ekonomickej spolupráce...
- Spoločne vstupovať do WTO sa dá za predpokladu, že to bude na osoh všetkým členom Colnej únie, povedal Šuvalov. Podľa jeho slov v USA veľmi dobre rozumejú, že členstvo Ruska vo WTO otvorí nové perspektívy americkému biznisu.
- Treba si totiž uvedomiť, že teraz už nejde len o trhový priestor RF, ale celej Colnej únie. O trh s takmer 200 miliónmi spotrebiteľov.
Komentujúc otázku prečo sa Rusku tak dlho nedarí stať členom WTO Šuvalov pripomenul slová D. Medvedeva, že proces vstupu do tejto organizácie je do krajnosti spolitizovaný.
- Keď bol ruský prezident vo Washingtone na summite k otázkam atómovej bezpečnosti povedal, že samotná doba 17 rokov (toľko sa Rusko snaží o vstup – pozn. red.) je dôkazom, že niečo tu nie je správne. Rusko je svojím objemom ekonomiky a potenciálu jediná krajina z „veľkej dvadsiatky“, ktorá nie je členom WTO. A to je problém. Signál, že k WTO sa chceme pripojiť i signál o zámysle ukončiť rokovania sme už vyslali ... Loptička je teraz na strane americkej administrácie, povedal Šuvalov.
x x x
Rusko sa usiluje stať členom WTO od roku 1993. Zvyčajná procedúra vstupu trvá 5 – 7 rokov.
V júni 2009 predsedovia vlád Ruska, Kazachstanu a Bieloruska upovedomili WTO, že do svetovej obchodnej organizácie už mienia vstúpiť ako jednotný colný priestor. Všetky tri krajiny preto pozastavili dvojstranné rozhovory o pripojení sa k WTO. V októbri 2009 prišiel nový signál, že Rusko, Kazachstan a Bielorusko obnovujú rozhovory o pripojení sa k WTO. Síce osobitne po jednotlivých krajinách, avšak so vzájomne zosúladenými pravidlami.
Poradca ruského prezidenta Arkadij Dvorkovič 13. apríla vo Washingtone vyhlásil, že konzultácie o vstupe Ruska do WTO môžu byť ukončené už v roku 2010. A že väčšina sporných otázok je už vyriešená, s výnimkou niektorých technických detailov. Napríklad o činnosti Colnej únie a jej vzťahu k WTO po vstupe sem Ruskej federácie.
V. Mikunda podľa RIA Novosti 28. apríl 2010