27.11.2015 16:38:29

Čoho sa Západ bojí? Aliancie Moskvy, Teheránu a Damašku

 

Ťažko je hovoriť o energetike, keď sa na Blízkom východe bojuje. No čo robiť, geoekonomika sa od geopolitiky oddeliť nedá. Tu sa komunikuje v jazyku záujmov.

 

V duchu starorímskeho „rozdeľ a panuj“ sa Západ pokúša všemožne odtrhnúť od seba Moskvu s Teheránom. Robí to na platforme konkurencii dvoch štátov v Európe.

Pozrime si ako uvažuje o tejto téme agentúra Bloobmerg Business: „Konkurencia pre Rusko o najväčší exportný trh (EÚ) rastie. Bez ohľadu na to, že pozornosť je upätá na Saudskú Arábiu, hlavnou hrozbou pre ruské záujmy je Irán“.

Agentúra pripomína, že Moskva kontroluje 70 % trhu Starého kontinentu a rafinérie vo východnej Európe (Poľsko, Švédsko), o ktoré sa uchádza Er-Riád, sú stavané na druh ropy Urals, ktorej sa charakterom blíži iránska ropa, uvažuje analytik Stratfor pre Blízky východ a južnú Áziu Nayebi-Oskoui.   

Pozícia Teheránu je zrozumiteľná: jeho minister ropného priemyslu má zámer obnoviť prítomnosť v Európe do 600 tisíc barelov denne alebo 17 % trhu, ktoré stratil po zavedení sankcií v roku 2017.

Čo s tým má však Rusko?

 

Viac: http://regnum.ru/news/polit/2020206.html

regnum.ru