14.7.2013 22:57:45

Čo o nás píše rakúsky „Sootečestvennik“?

 

„Ach Arbat, môj Arbat, ty moja vlasť...“spieval Bulat Okudžava. Pre členov Slovensko-ruskej spoločnosti, v rámci ktorej v Bratislave už päť rokov funguje klub s rovnomenným názvom Arbat, rovnako symbolizuje vlasť, Rusko. No nie je to o zemepise, ale o duši.   

 

Členmi klubu sú novinári, bývalí vojaci, literáti, členovia Zväzu Rusov na Slovensku, podnikatelia. A všetci sú nejako spojení s Ruskom – niekto miestom narodenia, iný nezabudnuteľnými spomienkami z mladosti, niekto pracovnými kontaktmi a niekto len túžbou naučiť túto reč.

Stálych členov spoločnosti nie je až tak veľa, no dvere Arbatu, ako aj srdcia účastníkov, sú otvorené pre nových zaujímavých ľudí a stretnutia.

Ako povedala šéfka klubu Larisa Plechanova: „Sme ako jedna veľká rodina! Napríklad veľa spolu cestujeme. Minulý rok skupina 16 ľudí navštívila Bajkal. Rok predtým sme boli v Kosovskej Mitrovici, toho roku sme boli na panychíde v rakúskom Lienzi. Každý rok na Deň sv. Cyrila a Metoda jazdíme do pohoria Matra (horstvá Tatra, Matra, Fatra sú v erbe Slovenska). No a, samozrejme, že spolu oslavujeme aj najradostnejšie sviatky: Vianoce, starý Nový rok, 9. máj, narodeniny členov, alebo keď sa nám proste chce!“

Celý originál – viď príloha

Sootečestvennik Landsmann, č. 7 júl 2013