04.8.2012 10:55:06

Čo nesedí v prípade Litvinenko?

Najmenej dva hlavné príznaky o ruskom pôvode polónia-2010 sú falošné. Práve ním mal byť v roku 2006 otrávený bývalý spolupracovník ruskej FSB Alexander Litvinenko, oznámil dnes ruský kriminalistický expert, ktorý si však želal zostať v anonymite.
Britské Sunday Times predtým uverejnili dokument, podľa ktorého vraj ruské špeciálne služby niekoľko mesiacov pred Litvinenkovým úmrtím dostali z Balakovskej atómovej elektrárne niekoľko kilogramov polónia-210. V Rosatome tento dokument nazvali pochybným, poukazujúc, že v roku 2006 dosiahla produkcia polónia v celom Rusku iba 0,8 gramu za mesiac.
- Pozornému čitateľovi daného dokumentu do očí hneď padnú dve záležitosti, ktoré bez pochýb oddelia faloš od pravdy. Po prvé, v Rusku nikdy neexistovala žiadna „Balakovskaja atómová elektráreň“, o ktorej sa hovorí v dokumente. Atómové elektrárne v Rusku v tom čase (2006) boli filiálkami „Rosenergoatom“-u, podotkol expert.
- A po druhé, v dokumente je uvedená štátna poznávacia značka automobilu, ktorá sa v Rusku používať nesmie. Ide o to, že na ruských automobilových značkách sa používajú iba latinské písmená, ktoré majú analógiu aj v cyrilike. A keďže písmená „Ф“ a „П“ v latinskej abecede analógiu nemajú, pri číslovaní automobilov sa nepoužívajú, povedal expert.
x x x
Bývalý spolupracovník FSB RF, ktorý ušiel do V. Británie a ktorý tam v roku 2006 získal i občianstvo, zomrel 23. novembra 2006. Britskí špecialisti z agentúry na ochranu zdravia začali následne tvrdiť, že v jeho organizme sa našiel rádioaktívny polónium-210.
Do dnešných dní však nikto nepreukázal žiadny dôkaz, na základe čoho by sa dalo hovoriť o polóniu ruského pôvodu.
RIA Novosti, 21. november 2010