03.2.2020 10:32:00

Čo hovoria Rusi na Trumpov mierový plán pre Blízky východ?

Veľký kremeľský palác - oficiálne sídlo ruského prezidenta
Veľký kremeľský palác - oficiálne sídlo ruského prezidenta
(foto: zdroj:wikimedia)


Plány amerického prezidenta Donalda Trumpa na vyriešenie konfliktu medzi Izraelom a Palestínou, takzvaná „dohoda storočia, nezodpovedá rezolúciám Bezpečnostnej rady OSN. Povedal v rozhovore v programe Moskva.Kreml.Putin na kanáli Rossia 1 tlačový hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov. (HSP)


Vidíme reakciu Palestínčanov. Vidíme reakciu celého radu arabských štátov, ktoré sú solidárne s Palestínčanmi ohľadom neprijatia tohto plánu. To nás rozhodne núti zamyslieť sa o jeho životaschopnosti. Existuje celý súbor náležitých rezolúcií BR OSN. Voľným okom je možné vidieť, že niektoré časti tohto plánu nie celkom zodpovedajú tomu, čo definujú rezolúcie Bezpečnostnej rady,zdôraznil Peskov v rozhovore.

 

V Libanone protestovali proti dohode storočia“ pred americkým veľvyslanectvom

Takzvanú „dohodu storočia predtým odmietli palestínske autority, ktoré uviedli, že pozastavia diplomatické styky s Izraelom a Spojenými štátmi a vyzvali ľudí, aby sa zúčastnili protestov proti tejto dohode.

Plán totiž počíta s dvojštátnym riešením, ale Jeruzalem považuje za hlavné mesto Izraela. Palestínčanom ponúka niekoľko oblastí vo východnom Jeruzaleme ako hlavné mesto palestínskeho štátu. Plán tiež počíta s investíciami s rozmerom 50 miliárd dolárov.

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás Trumpovi na margo dohody odkázal, že „Jeruzalem nie je na predaj“ a dodal, že dohoda neprejde, dokiaľ on bude prezidentom.

Iránsky veľvyslanec v Pakistane Mohammad Ali Hosseini v súvislosti s dohodou dokonca prirovnal Spojené štáty k Satanovi.

 

Protesty v Jeruzaleme

Na konci januára prebehli protesty proti tejto dohode aj v Jezuraleme, kde sa ľudia zhromaždili neďaleko mešity alAksá.

HSP