24.3.2018 11:57:41

Čínske ministerstvo zahraničia: “Čína v hociktorej obchodnej vojne bude bojovať až do konca”

„Vypracujeme kampaň a budeme bojovať až do samotného konca,“ na tlačovej konferencii v Pekingu to vyhlásila hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničia Hua Chunying v odpovedi na otázky novinárov, ktorí žiadali, aby okomentovala zavedenie nových ciel na čínsku produkciu v USA.

Podčiarkla, že Peking vyzýva amerických partnerov, aby prijali rozumné a racionálne rozhodnutia a nekazili obchodné vzťahy medzi dvoma krajinami. Pripomenula, že vo štvrtok americký prezident Donald Trump aj napriek tlaku a varovaniam čínskych obchodných organizácií a expertov, podpísal memorandum o zavedení ciel na čínsky import, rozsah ktorého odborníci odhadujú na 60 miliárd dolárov, a o obmedzení prílevu čínskych investícií do amerického hospodárstva.

Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničia zdôraznila, že poradca Bieleho domu pre obchod sa veľmi mýlil, keď povedal, že pre Čínu bude ťažké prijať odvetné opatrenia. „Podobné vyhlásenia americkej strany svedčia o tom, že nesprávne hodnotí situáciu, podceňuje odhodlanosť a možnosti Číny, ako nesprávne hodnotí aj tu cenu, ktorú USA zaplatia za svoje činy, ktoré s nikým nekonzultovali a ktoré mnohých poškodzujú,“ zdôraznila v závere svojho komentáru hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničia Hua Chunying.

Eugen Rusnák

HSP, 24. 3. 2018