12.5.2020 15:20:06

Čínske médiá: Pripravovaný rusko-čínsky plynovod „Sila Sibíri“ ohrozuje americké záujmy v Ázii

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
(foto: TASR/AP-Sergei Chuzavkov)


Čínske média aktívne komentujú najnovšiu správu Kongresovej výskumnej služby USA (Congressional Research Service), v ktorej sa prízvukuje, že rusko-čínsky plynovod „Sila Sibíri“ ohrozuje americké záujmy v Ázii. V tejto súvislosti analytici Kongresovej výskumnej služby vyzvali prezidenta Trumpa, aby prestal koncentrovať svoju pozornosť iba na budovanie plynovodu „Severný prúd-2“ v Európe, ale aby sa venoval aj ďalšej „hrozbe“: „Sile Sibíri“, ktorá mimoriadne skomplikuje predaj amerického plynu v Ázii. (HSP)Čínsky denník Sina poukazuje na to, že, podľa analytikov Kongresovej výskumnej služby USA, Washington sa má sústrediť skôr na budovanie plynovodu „Sila Sibíri“, ktorý je, podľa nich, väčšie nebezpečenstvo, ako „Severný prúd-2.“ Vo svojej správe o čínsko-ruskej spolupráci v sfére energetiky experti prízvukujú, že „Kongres by sa mal venovať otázke, ako nový sibírsky plynovod ovplyvní zahraničnú politiku a hospodársku bezpečnosť USA.“

V správe sa uvádza, že celý ambiciózny projekt bude zrealizovaný v roku 2025 a jednotlivé časti plynovodu budú spustené do prevádzky dokonca o pár rokov skôr. V súlade s dohodou, prostredníctvom plynovodu sa do Číny bude dopravovať ročne približne 38 miliárd metrov kubických plynu – v priebehu 30 rokov. Číže Rusko obsadí cca 10-15% trhu Čínskej ľudovej republiky a Čína sa po Nemecku stane druhým najväčším importérom ruského plynu. Práve tieto dodávky plynu môžu najviac poškodiť americký export bridlicového plynu, domnievajú sa experti Kongresovej výskumnej služby USA.

Čínsky denník Sina zo správy cituje, že ani Európa, ani USA nedokážu zabrániť Rusku, aby uskutočňovalo svoju hospodársku politiku, vrátane spolupráce s Čínou, s ktorou Rusko spájajú nielen spoločné hranice, ale aj Mongolsko, ktoré má dlhodobo priateľské vzťahy ako s Ruskom, tak aj s Čínou. Preto, podľa expertov Bieleho domu, americký bridlicový plyn môže stratiť svoj dôležitý motivujúci význam v obchodnom spore medzi Washingtonom a Pekingom.

„Spolupráca s Čínou posilnila nezávislosť Ruska v energetických rokovaniach s Európou a celým Západom. Teraz, ak cena nebude vyhovovať Rusku, predá plyn Číne,“ cituje denník Sina zo správy Kongresovej výskumnej služby USA, v ktorej sa prízvukuje, že plynovod „Sila Sibíri“ umožní Rusku v prípade, ak sa nedohodne s Európou, presmerovať svoj plyn do Číny. Pripomína, že okrem toho má Rusko odberateľov vo Vietname a Japonsku.

Čínske média poukazujú na to, že v súčasnosti USA kontrolujú dodávky plynu do Východnej Ázie – v Perzskom zálive, Suezskom prieplave, Gibraltári a Melackom prieplave, ktoré sú preplnené americkými vojenskými základňami. Ale nedokážu ovplyvňovať dodávky ruského plynu do Číny prostredníctvom plynovodu „Sila Sibíri“.

Eugen Rusnák (HSP)