20.3.2017 06:03:33

Čína zníži počet armády o 200 tisíc vojakov

 

Čína v rámci skracovania počtov svojich ozbrojených síl zníži počet armádneho (streleckého) zboru Čínskej ľudovej oslobodeneckej armády (ČĽOA) o 200 tisíc ľudí, píšu noviny South China Morning Post s odvolávkou sa na svoje zdroje.

 

Predseda ČĽR už predtým oznámil, že Čína do konca roku 2017 skráti počet ozbrojených síl o 300 tisíc ľudí z nebojových jednotiek. Bez ohľadu na toto znižovanie  dvojmiliónová ČĽOA zostane najpočetnejšou armádou sveta.

Podľa novín znižovanie sa dotkne rozformovania piatich z 18 armádnych zborov. Zdroje týchto informácií však hovoria, že časť vojakov z týchto zborov bude prevelená na službu do raketových vojsk a do vojenského námorníctva alebo do vzdušných síl ČĽOA.

„Časť ľudí z armádneho zboru sa stane buď výsadkármi alebo námornou pechotou zvýšení “, povedal jeden z informátorov. Druhý zdroj prezradil, že táto reorganizácia je prijímaná so značnou nespokojnosťou vo vnútri ozbrojených síl.

V rámci tejto reorganizácie sa hovorí o 20-tisícovom zvýšení námorných pešiakov na počet 100 tisíc, ktorí budú ochraňovať životne dôležité námorné komunikácie a rastúce záujmy v zahraničí. Časť tohto kontingentu sa rozmiestni v čínskych prístavoch v Džibuti na africkom rohu a v Gvadare na juhozápade Pakistanu.

Podľa ria.ru, 20. 3. 2017