14.9.2020 17:16:36

Čína považuje USA za hlavnú hrozbu pre medzinárodný poriadok

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
(foto: Xinhua/Bao Dandan)


Biely dom neustále obviňuje Rusko a Čínu z agresívnych plánov a to aj napriek tomu, že Moskva a Peking nerozpútavajú a nezúčastňujú sa na „regionálnych“ vojnách, ako to robia práve USA. V Pekingu sa rozhodli dať veci na správnu mieru. Ministerstvo obrany Číny uviedlo, že Spojené štáty „vyvolávajú regionálne vojny a konflikty a ničia mier na celom svete“ a označilo USA za hlavnú hrozbu pre medzinárodný poriadok. (zemavek.sk)Postoj čínskeho ministerstva obrany včera tlmočil jeho hovorca Wu Qian, ktorého ako prvá citovala čínska informačná agentúra Xinhua. „Dlhoročné skúsenosti už viac razy dokázali, že práve Washington stále vyvoláva regionálne konflikty, porušuje medzinárodný poriadok a ničí mier na celom svete,“ uviedol hovorca čínskeho ministerstva obrany, komentujúc správu Pentagónu pre Kongres USA o vojenských rozpracovaniach a cieľoch Číny.

Wu Qian pripomenul, že v priebehu ostatných dvoch desaťročí USA stihli nezákonne rozpútať vojnu v Iraku, Líbyi a Sýrii. Podčiarkol, že agresívne konanie amerických úradov zapríčinilo smrť vyše 800 tisíc osôb a premenili na utečencov desiatky miliónov ľudí. Správu Pentagónu hovorca rezortu obrany Číny Wu Qian označil za ďalší dôkaz toho, že sa USA snažia pošpiniť Peking a čínske ozbrojené sily.  

Vyzval svetové spoločenstvo, aby racionálne a s rezervou bralo národnú obranu Číny. Apeloval na Spojené štáty, aby prestali šíriť falošné správy a robiť lživé vyhlásenia. Pripomenul, že americký minister zahraničia Mike Pompeo porovnal hrozby, ktoré, podľa neho, predstavujú pre svet Rusko a Čína, a dokonca tvrdil, že sa Čína stala nebezpečnejšou, ako Rusko. Wu Qian vyjadrenia amerického ministra zahraničia označil za výmysly a otvorenú lož a zdôraznil, že práve USA sú hlavnou hrozbou pre mier na planéte.Zdroje:

1 Update: China firmly opposes U.S. report on Chinese military: defense spokesman, Xinhua, 13.9.2020

2 Defense spokesman: China firmly opposes US report on Chinese military, China Daily, 13.9.2020

3 China lodges solemn representations with U.S. for its report on Chinese military, CGTN, 13.9.2020


Eugen Rusnák (HSP)