04.8.2012 10:55:06

Čína má už 15 oddielov S-300

Rusko dokončilo dodávky 15 oddielov protivzdušných raketových obranných systémov S-300 pre ČĽR. Dnes to oznámil generálny riaditeľ koncernu Almaz-Antej Igor Ašurbeli.
Zároveň tiež dodal, že importéri už čakajú v rade na ďalšiu produkciu systémov S-300 i S-400, koncern však nateraz nové dodávky pozastavil. – Najskôr musíme prezbrojiť ruskú armádu a v produkcii na export budeme pokračovať hneď ako sa nám uvoľnia kapacity. (Rozsah prípadne voľných kapacít sa ukáže už po prijatí prezbrojovacieho programu ruskej armády do roku 2020)
Ďalej Ašurbeli prezradil, že koncern rozpracúva šesť nových komplexov protivzdušnej raketovej obrany schopných zasahovať prostriedky od minimálnych výšok až do PRO a dokonca vyššie (už dávnejšie boli uverejnené informácie, že tieto parametre bude mať nový komplex S-500, pozn. –vmi-). Na budúci rok tiež začnú skúšky protilietadlového raketového komplexu stredného dosahu „Víťaz“.
Ašurbeli tiež oznámil, že k roku 2015 bude mať ruská vojenská kozmická obrana (VKO) kompletnú „reťaz“ prostriedkov zabezpečenia bezpečnosti štátu a práve v tomto čase dostanú vojensko-kozmické vojská absolútne nové systémy.
Podľa Izvestia, 2. apríl 2010