14.10.2017 14:32:01

Čína dorazí dolár

 

Čína je rozhodnutá prinútiť Saudskú Arábiu prejsť pri platbách za ropu na juan. Len čo sa to stane, ďalšie štáty budú nasledovať tento príklad a vzdajú sa dolára pri ropných dohodách, myslí si ekonóm americkej konzultačnej spoločnosti High Weighted Economic Review Carl Weinberg. Takýto názor vyslovil v rozhovore pre CNBC.

 

Po tom, ako sa Čína stala najväčším importérom ropy, stala sa podľa Weinberga kľúčovým hráčom na ropnom trhu. Er-Rijád nemôže obchádzať túto realitu a musí vziať do úvahy, že „o rok, dva čínsky dopyt prerastie dopyt USA“.

Ropný trh skôr či neskôr prejde na juany. „Len čo Saudská Arábia prejde na juany (a Čína ju to prinúti), ostatná časť sveta pôjde za jej príkladom,“ predpovedá Weinberg.

Na otázku moderátora, čo sa stane s dolárom, keď ho z ropného trhu vytlačí juan, Weinberg odpovedal, že dopyt po dolároch bude klesať na všetkých smeroch, vrátane na cenných papieroch USA.

Dopyt dolárov podľa Weinberga kvôli jeho dominantnému postaveniu na trhu s ropou predstavuje od 600 do 800 miliárd USD. Tento dopyt bude preorientovaný na Čínu. I cenné papiere, i tovary, i služby. „Pre Čínu je to plus a proti Číňania chcú aby sa to udialo“, uzavrel analytik.

Podľa in24. org, 14. 10. 2017