16.10.2020 13:05:35

ČÍM MENEJ VIE EÚ RIEŠIŤ VLASTNÉ PROBLÉMY, TÝM VIAC SA STARÁ DO INÝCH

Historik, politológ a mierový aktivista
Historik, politológ a mierový aktivista
(foto: Facebook)


Opäť si dovoľujeme uverejniť celý status Eduarda Chmelára. Pôvodný zdroj (Facebook) nájdeš tu.

 To, čo urobila Európska únia vo vzťahu k Rusku, môže obhajovať už len pomätený paranoik alebo fanatický šovinista. Zavedenie sankcií EÚ voči šiestim Rusom, ktorých označil Brusel za zodpovedných za otrávenie Alexeja Navaľného bez akýchkoľvek dôkazov, oživuje tie najtemnejšie praktiky stalinistického obdobia a je neklamným znakom, že tu už dávno nejde o pravdu, ale o geopolitiku. Ako je možné, že inak hyperkritickí novinári nekladú žiadne otázky a bezvýhradne prijímajú verdikt, že ľudia z Putinovej kancelárie či z ruského ministerstva obrany, na ktorých ukáže EÚ prstom, sú vinní? Prečo Nemecko ani na opakovanú žiadosť Moskvy nepredložilo nijaké dôkazy, nijaké fakty, nijaké indície, ktoré by zdôvodňovali takéto kroky? To nám naozaj stačí všeobecné vyhlásenie, že „európski partneri sa zhodli, že neexistuje žiadne prijateľné vysvetlenie otravy Alexeja Navaľného - okrem ruskej účasti a zodpovednosti"? Ako k takému záveru prišli? Veď takéto chabé argumenty by rozmetal aj okresný súd v Humennom. Celé obvinenie je totiž postavené na konšpiráciách bez jediného dôkazu. Predstavte si, že by po zavraždení Martina Luthera Kinga Moskva náhodne vybrala šiestich zamestnancov Bieleho domu a Pentagonu a bez akýchkoľvek dôkazov by proti nim zaviedla sankcie, lebo "žiadne iné prijateľné vysvetlenie atentátu neexistuje". Veď je to šialené!

Rovnakú nadprácu vidím aj v sankciách trestajúcich Moskvu za ruských žoldnierov v Líbyi. A to si tam nikto nevšimol tých francúzskych, talianskych a tureckých? A čo americkí žoldnieri v Sýrii, ktorých počet prudko rastie? Čo islamistickí bojovníci, ktorých poslalo Turecko do Náhorného Karabachu? Nehanbíte sa za takúto dvojtvárnosť? Kým rakúsky parlament včera jednomyseľne schválil rezolúciu odsudzujúcu zasahovanie Turecka do vojny v Náhornom Karabachu, naša diplomacia a náš parlament mlčí a EÚ vyvoláva fantómový spor s Ruskom. Ja sa nečudujem Lavrovovi, že mu došla trpezlivosť a uvažuje o zmrazení vzťahov s EÚ. Európska únia sa totiž správa zbytočne nepriateľsky a vyvoláva spory tam, kde žiadne nemusia byť. A ako sme si už v poslednom čase zvykli, nedokáže riešiť vlastné problémy, ale ustavične sa stará do iných. Nevie efektívnejšie riešiť koronakrízu, prešľapuje na mieste pri riešení klimatickej krízy, bezmocne sa prizerá na prehlbujúcu sa sociálnu nerovnosť, ale ak ide o vyslanie vojakov do neokoloniálnej vojny v Mali, vyvolanie novej studenej vojny s Ruskom, trestanie Bieloruska a podobne, tam je vždy pripravená. Je to šialené. Takto Európska únia nemôže fungovať a dlhodobo existovať. Budem sa opakovať, ale ak sa chce EÚ oháňať nejakými hodnotami, bude ich musieť dodržiavať najprv sama a nevykrikovať po iných, že majú prepustiť politických väzňov, keď ich má na svojej vlastnej pôde.

Nie je v záujme ani Slovenska, ani Európy byť v konflikte s Ruskom. Moskva voči nám nevyvíja žiadnu nepriateľskú činnosť (okrem spravodajských operácií, ktoré sú však súčasťou politiky všetkých štátov, vrátane Slovenska) a my voči nej stupňujeme provokácie, akoby sme chceli vyvolať otvorený konflikt. Zastavte to nenávistné ťaženie a buď predložte konkrétne dôkazy alebo s tým honom na čarodejnice prestaňte. Ľudia majú tých konfliktov plné zuby, chcú mier, nie vojnu, chcú prehlbovanie priateľstva, nie vašu čoraz hlúpejšiu šovinistickú propagandu.


prevzaté z Facebooku Eduarda Chmelára