06.8.2020 13:41:39

Čierna Hora otvorila hranice pre Rusko, v Kyjeve to vyvolalo obrovský výbuch hnevu

Riaditeľka NTO (Národnej turistickej organizácie)
Riaditeľka NTO (Národnej turistickej organizácie)
(foto: Share Montenegro)


Je to ako na hojdačke. Koronakríza úplne roztriasla mnohé sféry života a rôzne štáty raz sprísňujú opatrenia, potom ich zjemňujú, neskôr zasa sprísňujú. Rovnaká situácia je aj v oblasti zatvárania či otvárania hraníc. Vlády, ministerstvá a experti sledujú situáciu ako vo vlastnej krajine, tak aj v zahraničí a hranice s niektorými štátmi uzatvárajú, následne otvárajú. Všade panuje neistota, niekde menší chaos a nik nevie, čo bude ďalej. (zemavek.sk)Pozoruhodný škandál vypukol po tom, ako Čierna Hora pred pár dňami otvorila hranice s Ruskom. Zdalo by sa, všetci sa majú tešiť. Niektorí z toho však boli dosť nešťastní, dokonca zúfalí a doslova zúrili… Pikantériou je, že podobné emócie vôbec neprepukli v stane hlavných aktérov – v Rusku a v Čiernej Hore, ale v inej krajine. A nebola to obyčajná závisť…

Čierna Hora zaradila Rusko do takzvaného „zeleného zoznamu“ a otvorila hranice pre občanov tejto krajiny. Odteraz Rusi môžu navštevovať Čiernu Horu bez akýchkoľvek obmedzení, súvisiacich z pandémiou koronavírusu. Informovali o tom mnohé čiernohorské a niektoré ruské média a dodali, že do tohto „príjemného“ zoznamu Čierna Hora zaradila aj Azerbajdžan, občania tejto krajiny môžu tiež navštevovať balkánsku krajinu bez žiadnych „koronavírusových“ obmedzení.

Riaditeľka Národnej turistickej organizácie – NTO (direktorica Nacionalne turističke organizacije) Željka Radak-Kukavičićová pre média podotkla, že otvorenie hraníc pre turistov z Ruska a Azerbajdžanu napomôže zjemniť následky koronakrízy pre turistický rezort Čiernej Hory. „Poskytne to podmienky pre vytvorenie určitého turistického grafikonu v auguste a septembri,“ podčiarkla Željka Radak-Kukavičićová. Pripomenula, že vlani iba v auguste a septembri len ruskí turisti strávili v Čiernej Hore celkovo vyše pol milióna dní – balkánsku krajinu navštívilo obrovské množstvo Rusov.

Na Ukrajine však, ktorá, zdalo by sa, s danou skutočnosťou nemá nič spoločné, vypukla búrka nevole. Rozhodnutie čiernohorských úradov nahnevalo niektorých ukrajinských politikov, radikálov a nacionalistov. Poriadne sa rozhorčil dokonca aj diplomat, ukrajinský konzul v Čiernej Hore Mykhailo Shmatov. Na svojej facebookovej stránke zverejnil nazlostený  príspevok, v ktorom obvinil Čiernu Horu, že uprednostnila Rusko pred Ukrajinou.

„Som pobúrený tým, že Rusko hneď zaradili do zelenej zóny. Bez žiadnych podmienok, Karol! Pripomeniem, že Ukrajina, ktorá od začiatku leta zabezpečuje Čiernu Horu turistami, majúc v súčasnosti 13-14 letov za týždeň, stále má obmedzené práva. Napriek našej neustálej práci, ukrajinským občanom dodnes zakazujú cestovanie osobnými autmi, a keď si podrobne prečítame pravidla, zistíme, že je zakázané dokonca aj samostatné cestovanie lietadlom, dá sa cestovať iba v zostave turistickej skupiny. A pre Rusko povolili vstup bez žiadnych podmienok,“ rozhorčene napísal ukrajinský konzul v Čiernej Hore.

Ako je vidieť, koronavírusová kríza nielen poriadne zamávala hospodárskymi systémami drvivej väčšiny krajín, ohrozila stabilitu a vôbec existenciu tisíc podnikov a môže zlikvidovať  státisíce pracovných miest, ale, sejúc nervozitu, neistotu a zlú náladu, vyvoláva búrky a hádky v politike, zhoršujúc aj bez toho úplne chladné vzťahy medzi niektorými štátmi. A situácia sa môže rapídne zhoršiť, ak znova začnú zatvárať hranice. Po zákazoch a karanténach sa ľudia na chvíľu nadýchli čerstvého vzduchu slobody a začínajú cestovať. Ďalšie razantné zákazy môžu zapríčiniť občianske nepokoje. Blíži sa jeseň a môžeme očakávať hocičo…


 

Zdroje:

Radak-Kukavičić: Otvaranje prema Rusiji ublažiće posljedice krize, Antena M, 4.8.2020

Radak Kukavičić: Otvaranje prema Rusiji bi moglo pokrenuti turistički promet, Share Montenegro, 4.8.2020

Crna Gora otvaranjem granice za Ruse spašava turističku sezonu, Glas Istre, 4.8.2020

Otvaranje prema Rusiji ublažiće posljedice krize, RTCG, 4.8.2020

Facbook, Mykhailo Shmatov, 4.8.2020


 

 

Eugen Rusnák (zemavek.sk)