26.1.2021 20:55:38

Cichanovská by sa chcela vrátiť do vlasti podľa príkladu Navaľného, ale váha

Samozvaná líderka bieloruskej opozície
Samozvaná líderka bieloruskej opozície
(foto: SITA/AP Photo/Raul Mee)


Aha ho! Ako sa hovorí, hlúpy príklad je nákazlivý… Po stopách Navaľného sa do rodnej vlasti chce vrátiť aj ďalšia „prominentná azylantka“ – Svjatlana Cichanovská. Úplne jasne si uvedomuje, že tak ako Navaľného v Rusku, aj ju v Bielorusku zatknú. Je to jasné o to viac, lebo aj bieloruské úrady avizovali jej zatknutie – presne tak ako ruské varovali Navaľného, že bude zatknutý. Napriek tomu plánuje návrat.

Príčina je rovnaká ako aj u Navaľného: Cichanovskú v Európe nik nepotrebuje a investované do nej peniaze musí odpracovať doma, v Bielorusku. Gazdiná má však obavy zo zatknutia, a tak požiadala EÚ o pomoc a ochranu. Pomôcť jej však môžu iba ako v prípade Navaľného v Rusku: hlučnou politickou a mediálnou kampaňou a sankciami. (slovenskaiskra.sk)„Chcem sa bezpečne vrátiť domov. Ale voči mne začali dve trestné konania a vyhlásili medzinárodné pátranie. Situácia s Alexejom Navaľným v Rusku ukázala: je nutná pomoc medzinárodného spoločenstva a predovšetkým OBSE,“ podotkla vo svojej výzve k vedeniu EÚ. Vysvetlila, že sa chce vrátiť do vlasti, aby zorganizovala nové prezidentské voľby – „bez Lukašenka”. Sama kandidovať nebude, jasne si uvedomuje, že je príliš slabá politická postavička. Žiada EÚ a USA, aby pomohli zorganizovať nové voľby v Bielorusku. Európski politici nešetrili slovami a sľubovali všemožnú podporu, ale zatiaľ, okrem tretieho balíka sankcií proti Bielorusku, nič neurobili a určite nedokážu urobiť viac.

Bieloruský prezident oponoval, že obyvateľstvo ho podporuje, a preto bol znova zvolený. „Cichanovská je hlas tých, ktorí ju financujú a riadia. Samostatne nie je schopná sformulovať ani jedinú elementárnu myšlienku. Jej činnosť riadia tajné služby Litvy a Poľska a všetko usmerňujú USA,“ uviedol pre médiá Alexandr Lukašenko. Pomerne pokojne reagoval aj na to, že Bielorusku odobrali majstrovstvá sveta v hokeji: v súčasnej politickej situácii v EÚ sa to dalo očakávať. Aj samotná Cichanovská vyzývala, aby majstrovstvá sveta Bielorusku odobrali – je to ozaj „patriotka…“

Obyvatelia Minska síce cez víkendy ešte organizujú protesty, ale sú málopočetné a z centra mesta sa premiestnili do okrajových častí. „Zdalo by sa, že sa nič nedeje. Ale teraz je zima. Bielorusi sú unavení a regenerujú sily. Ale protesty pokračujú a začiatkom jari sa skonsolidujeme. Víťazstvo nad režimom je v rukách Bielorusov,“ optimisticky-divadelne vyhlasuje Cichanovská pre médiá. Vracať sa domov sa však neponáhľa: „Doma voči mne začali trestné konania. Nebude ani vyšetrovanie, ani súd. Hneď ma pošlú do väzenia ako môjho manžela alebo Máriu Kolesnikovovú. Vrátiť sa – znamená obetovať sa. Ale príde deň, keď sa na to odhodlám,“ pateticky tvrdí Cichanovská.

Žiada, aby ju neporovnávali s Kolesnikovou alebo Navaľným, lebo sama vie, že nie je politička. Uznáva, že je ťažké zachovať autoritu, keď sa nachádza v zahraničí. Svoju zásluhu vidí v tom, že svetovým lídrom prezentuje situáciu v Bielorusku. Avizovala svoje online vystúpenie pre Radu bezpečnosti OSN, o ktoré ju požiadali politici z USA, Veľkej Británie, Francúzska a Nórska. Rusko a Bielorusko túto iniciatívu skritizovali a označili za provokáciu, pretože zo strany Bieloruska vystúpia oficiálni predstavitelia a žiadni predstavitelia opozície na podobných fórach nevystupujú. Prečo by robili výnimku pre Cichanovskú?

Drvivá väčšina bieloruských analytikov Cichanovskú za líderku opozície nepovažuje, ale iba za dočasne vytvorený „symbol“. Poukazuje na to, že sú aj populárnejší opozičníci, ako napríklad majitelia telegram-kanála Nexta, ktorí sa pre zmenu ukrývajú v Poľsku, alebo Mária Kolesnikovová. Analytici predpokladajú, že na jar v Bielorusku vypukne nová vlna protestov proti Lukašenkovi, ale podotýkajú, že bude oveľa slabšia ako na jeseň.

Gazdiná Cichanovská je zjavne v rozpakoch. Napriek svojej neskúsenosti a naivite si jasne uvedomuje, že európski šéfovia ju už dlho živiť nebudú. Fakticky splnila svoju úlohu, viac urobiť nemôže, a preto ju nebudú zbytočne platiť a strácať čas. Preto začína špekulovať o návrate domov. Lenže v politickom močiari táto nešťastná žena uviazla tak hlboko, že nevie, ako sa z neho dostať: len čo vytiahne ruku – hlbšie jej uviazne noha…

Čoskoro si začne uvedomovať, že je obyčajná bábka a európski šéfovia ju nepotrebujú. Pre svoju naivitu sa dala zatiahnuť do špinavých politických hier a má jediné východisko – skoncovať s tou fraškou, pretože čím ďalej, tým viac to bude horšie. Špinavá medzinárodná politika nie je pre naivné gazdinky…


Eugen Paľcev (slovenskaiskra.sk)