16.9.2020 13:51:29

Cichanovská: Ak Lukašenko pokojne odstúpi, poskytneme mu bezpečnostné záruky

„Tvár bielomajdanu“
„Tvár bielomajdanu“
(foto: TASR/AP-Sviatlana Tsikhanouskaya campaign office)


Ak úradujúci prezident Bieloruska Alexandr Lukašenko pokojne odstúpi z funkcie, Koordinačná rada bieloruskej opozície je pripravená udeliť mu „bezpečnostné záruky“. V stredu o tom informovala prezidentova bývalá volebná súperka a členka Rady Sviatlana Cichanovská, píše ruská agentúra TASS. (HSP)


 

„Môžeme o tom diskutovať. Samozrejme, ak odstúpi pokojne, tak tu taká možnosť je – dokonca môžem povedať, že ide až o dôveru. Ja osobne musím hovoriť v mene všetkých ľudí – a ich názor budem brať do úvahy v tejto otázke,“ povedala Cichanovská v rozhovore pre ukrajinský spravodajský server LB.ua (Levyj bereg). Nešpecifikovala však, čo presne myslí pod „značnými garanciami“ pre prezidenta.

Prezidentské voľby sa v Bielorusku konali 9. augusta. Víťazom sa s 80 percentami hlasov stal terajší prezident Lukašenko, ktorý v krajine vládne už 26 rokov. Kritici jeho vládu obviňujú zo zmanipulovania výsledkov, z väznenia opozičných politikov a tvrdého potláčania protestov, ktoré vypukli po celej krajine tesne po vyhlásení predbežných výsledkov.


TASR/HSP