21.10.2022 14:19:44

Chorvátsko sa pridáva k Maďarsku a odmieta cvičiť ukrajinské jednotky

Chorvátsky prezident Zoran Milanovič
Chorvátsky prezident Zoran Milanovič
(foto: Screenshot YT)


EÚ v pondelok rozhodla o výcviku 15 000 ukrajinských vojakov, ale Maďarsko aj Chorvátsko tvrdia, že sa na ňom nezúčastnia, informuje REMIX News. (hlavnespravy.sk)Chorvátsko sa pripojilo k svojmu severnému susedovi a ďalšiemu členskému štátu EÚ Maďarsku a odmietlo výcvik ukrajinských vojakov na svojom území, pričom toto rozhodnutie bolo prijaté v pondelok na zasadnutí ministrov zahraničných vecí Európskej únie.

Nechcem, aby sa Chorvátsko zapojilo do tejto vojny viac, ako je potrebné,” povedal v utorok v chorvátskom hlavnom meste Záhreb prezident Zoran Milanovič.

Ako vrchný veliteľ chorvátskej armády neschválim výcvik ukrajinských vojakov v Chorvátsku,” dodal.

Milanović odpovedal na novinársku otázku týkajúcu sa rozhodnutia Európskej únie zriadiť vojenskú výcvikovú misiu na ďalšiu podporu Ukrajiny a zlepšenie spôsobilostí ukrajinských ozbrojených síl, ktoré budú pôsobiť na území členských štátov EÚ.

Nepodporujem túto myšlienku, pretože nechcem, aby sa Chorvátsko zapojilo do tejto vojny viac, ako je potrebné. Sme spravodliví, sme solidárni, a to je všetko. Nič viac,” povedala hlava štátu.

Zdôraznil, že ako prezident nemá právo rozhodovať o tom, akú vojenskú techniku Chorvátsko daruje Ukrajine, pretože o tom rozhoduje vláda. Dodal však, že by podporil odovzdanie majetku len vtedy, ak by bol výmenou zaň nahradený.

Povedal, že nepodporuje oslabovanie” chorvátskej armády. Obrana Chorvátska je na prvom mieste (…) až potom NATO a ostatní,” vyhlásil.

Podobný prístup ku konfliktu zaujalo aj Maďarsko, ktoré už počas vypuknutia bojov vyhlásilo, že na Ukrajinu nepošle zbrane a ani nepovolí prepravu zbraní cez svoje územie s odôvodnením, že sa nechce stať účastníkom vojenského konfliktu inej krajiny. Maďarský minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó v súvislosti s rozhodnutím EÚ o výcviku ukrajinských jednotiek uviedol, že Maďarsko musí v prvom rade zohľadniť svoje vlastné záujmy.

Našou prvou povinnosťou a úlohou je zaistiť bezpečnosť Maďarska a maďarského ľudu a vyhnúť sa zapojeniu do vojny,” povedal.

Povedal tiež, že Maďarsko sa bude rozhodovať individuálne, či umožní prechod zásob alebo presun vojsk súvisiacich s misiou cez krajinu.

Szijjártó naznačil, že napriek hrozbám pre bezpečnosť i ekonomiku Európy sa zdá, že len málo krajín má záujem nájsť mierové riešenie vojny.hlavnespravy.sk