02.9.2020 14:00:07

Chmelár: Kým médiá sústreďujú pozornosť na Bielorusko, Erdogan spravil v Turecku islamistickú diktatúru a vyhlásil, že v mene Alaha urobí „poriadok“ v celom Stredomorí. A Západ mlčí

Známy politológ, historik a aktivista
Známy politológ, historik a aktivista
(foto: SITA-Alexandra Čunderlíková)


Politológ Eduard Chmelár poukazuje na dvojaký meter a pokrytectvo mainsteramových médií a našich západného sveta. Kým ten svoju energiu venuje najmä snahe o zosadenie bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, absolútne „zabúda“ na  Erdogana, ktorý z Turecka spravil islamistickú diktatúru a vyhlásil, že urobí poriadok v celom stredomorí, na Blízkom Východe a v severnej Afrike. Podľa Chmelára Erdogan širi vojnovú propagandu a chce získať niektoré grécke ostrovy. (HSP)Západné krajiny a mainstreamové médiá sa v poslednom čase výrazne venujú situácii v Bielorusku, kde sa protestujúci snažia zosadiť Alexandra Lukašenka.

Na druhej strany im však uniká situácia v Turecku, kde diktátor Erdogan zacítil možnosť dobyť nové územia. Na dvojaký kilometer a pokrytectvo Západu poukázal politológ Eduard Chmelár:

„Kým naše médiá sústreďujú svoju pozornosť na protesty v Minsku, vo východnom Stredomorí sa odohráva dráma, ktorá môže mať pre Slovensko oveľa vážnejšie dôsledky ako osud bieloruského prezidenta. Turecký prezident Erdogan vo svojom včerajšom prejave vyhlásil, že v mene Alaha urobí poriadok v celom Stredomorí, na Blízkom východe i v severnej Afrike. Oslobodí utláčaných moslimov na celom svete, najmä v Grécku a Francúzsku,“ napísal Chmelár na sociálnej sieti Facebook.

Erdogan chce podľa politológa prekresľovať mapy: „Súčasná mapa Grécka vraj čoskoro bude minulosťou, lebo Turecko prevezme grécke ostrovy, ktoré sú v blízkosti tureckého pobrežia.“

Podľa Chmelára sa z Turecka v posledných rokoch stala islamistická diktatúra, ktorá vedie agresívnu vojnovú propagandu. Podľa politilóga Erdogan totiž zatúžil po obnove Osmanskej ríše:

„Erdogan využil narastajúci globálny chaos a faktické zrútenie povojnového svetového poriadku na vytvorenie priestoru, v ktorom sa Turecko stalo regionálnou veľmocou oživujúcou víziu Osmanskej ríše. Akýkoľvek odpor je kruto potlačený – či už intervenciou v Líbyi a kurdských oblastiach Sýrie, alebo doma, kde je viac politických väzňov ako v Rusku a Bielorusku dohromady.

Kam ale zaliezli západní „demokrati“, ktorí tak veľmi radi v iných prípadoch moralizujú?

„Západní spojenci sa však naďalej tvária, že sa nič nedeje. A poučujú svet o ľudských právach a demokracii, kým vo svojich radoch si hýčkajú diktatúru s 50 americkými jadrovými hlavicami namierenými na Rusko. Tvrdím, že toto by nás malo zaujímať predovšetkým, lebo Bielorusko nás nijako neohrozuje, kým nevyspytateľné a čoraz agresívnejšie Turecko môže ohroziť Európu a celý Západ zatiahnuť do vojny, ktorú si nikto neželá, napísal politológ Chmelár.

Erdogan podľa všetkého skutočne zatúžil po obnove Osmanskej ríše a dobývaní kresťanských území. Svedčí o tom, aj keď hlavne v symbolickej rovine nedávne pretvorenie kresťanského chrámu Hagia Sofia, ktorý bol doteraz múzeom na mešitu.

Samuel Gdovin (HSP)