23.11.2022 17:54:03

Chce Duda vojnu s Ruskom? Poľského prezidenta oklamali vtipkári, ktorí sa v telefonáte po raketovom útoku vydávali za Macrona

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
(foto: Screenshot Twitter)


Po raketovom údere v Poľsku (15.11.) strávil prezident krajiny Andrzej Duda viac ako sedem minút v telefonáte s niekým, o kom si myslel, že je Emmanuel Macron, ale v skutočnosti sa ukázalo, že sú to známi ruskí vtipkári Vovan a Lexus, ktorí oklamali rôznych svetových lídrov (vrátane Dudu v roku 2020), informuje portál Notes from Poland. (hlavnespravy.sk)Na internete bola zverejnená nahrávka tohto hovoru. Následne Dudova kancelária vydala vyhlásenie, v ktorom uviedla, že prezidentovi sa dovolal podvodný volajúci, ale bez toho, aby priamo potvrdila alebo vyvrátila pravdivosť materiálu zverejneného na internete.

Na nahrávke je počuť, ako Duda ďakuje Emmanuelovi” za telefonát a informuje ho, že niet pochýb” o tom, že raketa v ten deň spôsobila výbuch na poľskom území.

Dodal však, že raketa bola ruskej výroby” a bola odpálená niekde na východe… nevieme, kým”. Neskôr v telefonáte Duda poznamenal, že Ukrajina aj Rusko používajú rakety ruskej výroby.

Duda tiež uviedol, že už hovoril s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom, ktorého informoval o možnosti, že Poľsko sa v reakcii na incident odvolá na článok 4 Zmluvy o NATO, a s prezidentom USA Joeom Bidenom.

Dudova kancelária predtým potvrdila, že telefonát so Stoltenbergom sa uskutočnil okolo 22:00 hod. v deň raketového útoku a telefonát s Bidenom krátko po ňom.

Falošný Macron sa potom spýtal, či Biden z incidentu obviňuje Rusko – na čo Duda odpovedal nie” – a či ho mohla spôsobiť ukrajinská raketa – na čo Duda odpovedal neviem”.

Duda však potvrdil, že ukrajinský prezident Volodymyr (Zelenskyj) obviňuje Rusov, povedal, že sú si absolútne istí, že to bola (ruská) raketa, ktorú odpálili Rusi, a nie je možné, aby to bola raketa odpálená Ukrajincami”.

Emmanuel, verte mi, som mimoriadne opatrný, neobviňujem Rusov,” pokračoval Duda. Emmanuel, toto je vojna a myslím si, že obe strany sa budú navzájom obviňovať.”

Tieto komentáre potvrdzujú vtedajšie verejné vyhlásenia Poľska, NATO a USA – ktoré uviedli, že pôvod rakety nie je známy – a Zelenského, ktorý obvinil Rusko. Následným vyšetrovaním sa zistilo, že úder s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobili ukrajinské systémy protivzdušnej obrany.

V telefonáte potom falošný Macron povedal Dudovi, že nechce, aby incident spôsobil eskaláciu napätia medzi Ruskom a NATO.

Emmanuel, myslíte si, že chcem vojnu s Ruskom?” spýtal sa Duda. Nie!” Verte mi, nechcem mať vojnu s Ruskom a verte mi, že som mimoriadne opatrný. Mimoriadne opatrný. Hovorím len o článku 4, nie o článku 5.”

Článok 4 – ktorý Poľsko nakoniec nespustilo – umožňuje členom NATO spoločne konzultovať veci vždy, keď je podľa názoru nejakého člena ohrozená územná celistvosť, politická nezávislosť alebo bezpečnosť kohokoľvek v rámci NATO”. Naproti tomu článok 5 vyžaduje, aby členovia prijali opatrenia v reakcii na ozbrojený útok proti inej krajine.

Na otázku, čo urobí, ak sa ukáže, že raketa bola ruská, Duda odpovedal: Budeme hovoriť s našimi spojencami, s vami, s prezidentom Bidenom a myslím si, že budeme musieť nájsť spoločné riešenie.”

Falošný Macron sa potom Dudu opýtal, čo si myslí o možnom použití špinavých bômb” Ruskom, na čo poľský prezident odpovedal, že ho viac znepokojuje ohrozenie jadrových elektrární na Ukrajine.

Vo vyhlásení vydanom po tom, ako sa nahrávka dostala na internet, Dudova kancelária potvrdila, že po raketovom útoku mu zavolala osoba, ktorá sa vydávala za francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona”.

Počas hovoru si prezident Andrzej Duda z nezvyčajného spôsobu vedenia rozhovoru uvedomil, že mohlo ísť o pokus o podvod, a ukončil rozhovor,” pokračovalo vyhlásenie, v ktorom sa uvádzalo, že prezidentská kancelária podniká vysvetľovacie kroky”, aby zistila, ako sa volajúci dovolal.

Zo zvukového záznamu zverejneného na internete vyplýva, že po niečo vyše siedmich minútach hovoru, keď falošný Macron povedal, že je unavený z Bidena aj Zelenského, najmä z Volodymyra”, Duda náhle povedal ďakujem, pekný deň” a hovor sa skončil.

Zdá sa, že tento incident je už druhým prípadom, keď sa Duda stal obeťou telefonátu ruských vtipkárov Vovana a Lexusa, ktorí sa často zameriavajú na osobnosti kritické voči Rusku. Obvinili ich, že spolupracujú s Kremľom a pracujú v jeho mene, hoci dvojica to popiera.

V júli 2020, počas kampane za znovuzvolenie, dvojica Dudu oklamala a presvedčila ho, že hovorí s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom. Predchádzajúci rok Vovan a Lexus oklamali samotného Macrona, aby veril, že hovorí so Zelenským.hlavnespravy.sk