24.4.2017 10:52:11

Cez územie Slovenska sa bude presúvať americká vojenská technika na cvičenie Saber Guardian 2017

Cez územie Slovenskej republiky sa bude v mesiacoch jún a júl presúvať vojenská technika Armády Spojených štátov amerických. Pôjde o niekoľko stoviek kusov techniky, ktorá bude rozdelená na viacero konvojov počas obidvoch mesiacov, čiže nepôjde o jednorazovú záležitosť. Presuny cez viaceré štáty a juhozápadnú časť Slovenska do Maďarska, Bulharska a Rumunska súvisia s medzinárodným cvičením NATO Saber Guardian 2017. Celkovo sa na ňom zúčastní približne 25.000 vojakov. Rezort obrany informuje o aktivite s predstihom, pretože pôjde o presuny väčšieho rozsahu.

„Verejnosť chceme o týchto presunoch informovať vopred, aby sme predišli šíreniu rôznych dezinformácií. O možných dopravných obmedzeniach, ktoré budú s jednotlivými konvojmi súvisieť, budeme verejnosť vždy včas informovať,“ zdôraznil minister obrany SR Peter Gajdoš s tým, že v súčastnosti sa ďalšie podrobnosti spolupráce pri presunoch finalizujú. Zároveň uviedol, že menší presun americkej vojenskej techniky cez územie Slovenska bude aj budúci týždeň. Konvoje budú sprevádzané Vojenskou políciou v spolupráci s Policajným zborom SR.

Tranzity techniky spojeneckých vojsk, nie sú z pohľadu ozbrojených síl ničím výnimočným a uskutočňujú sa pravidelne. „Zabezpečiť tak rozsiahle presuny aliančných  vojsk cez naše územie v rámci podpory hostiteľskej krajiny chápeme ako výbornú výcvikovú príležitosť. Podporu hostiteľskej krajiny sme pripravení poskytnúť na základe požiadaviek,“ povedal náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generál Milan Maxim.

„Slovensko je našim veľmi dôležitým partnerom a spojencom. Presuny vojenskej techniky USA sa uskutočnia z dôvodu cvičenia Saber Guardian 2017. Ďakujeme ministerstvu obrany  za spoluprácu a budeme sa snažiť o jej posilňovanie aj do budúcnosti,“ uviedol Jason Khile riaditeľ Tlačového a kultúrneho oddelenia Veľvyslanectva USA v Bratislave.

www.mosr.sk