06.11.2018 15:16:58

Československá armáda v Kyjeve... (plus video zo súčasnosti)

Uplynulo 75 rokov ako 1. čs. samostatná brigáda v ZSSR pod velením plk. Ludvíka Svobodu v zostave 1. UF gen. N. F. Vatutina oslobodzovala od nacistických okupantov Kyjev. Naša brigáda bola dokonca prvým zväzkom, ktorý vstúpil do centra Kyjeva. Sovieti jej udatnosť vyznamenali Radom Suvorova.

Dnes sa táto udalosť nepripomína, inde vo svete by boli plné námestia politikov i vencov. Nikde u nás neznejú hymny, ani prejavy, mlčia aj médiá.

Autor tohto článku Přemysl Votava píše, že hľadal v kníhkupectvách knihy o tento významnej udalosti na východnom fronte, lenže z regálov sa na neho valilo len množstvo memoárovej literatúry od nemeckých generálov, maršalov... Čiže desiatky autorov približuje českým (a aj slovenským) čitateľom slávne víťazstvá vojakov Wehrmachtu na východnom fronte. Všetko na kriedovom papieri s mnohými fotografiami. Avšak o hrdinstve našich československých vojakov sa toho veľa nedozvieme.      

Na tom, že sa naši vojaci ocitli priamo na hlavnom smere útoku na Kyjev, mal zásluhu plk. L. Svoboda, ktorý o to otvorene požiadal sovietske velenie. On si bol vedomý významu tejto historickej udalosti, lenže naši súčasní politici už nie.  

Záverečné boje o Kyjev vyvrcholili 6. 11. 1943, v ranných hodinách sa čs. tanky (s menami Jan Žižka, Lidice...) prebojovali do jeho centra. 

V ťažkých bojoch o dnešné ukrajinské hlavné mesto sa preslávili predovšetkým tankisti ppor. Josef Buršík, ppor. Richard Tesařík a samopalníci pod velením por. Antonína Sochora. Všetci traja sa stali držiteľmi titulu Hrdina ZSSR s právom nosiť zlatú hviezdu hrdinu. Celkovo tam však Česko-Slovensko malo 3300 hrdinov, čo bol počet bojujúcich vojakov našej brigády.

x x x

V Kyjeve žije Jelena Berežná, ktorá je aktivistkou a organizátorom spomienky na oslobodenie Kyjeva spod rúk nemeckých nacistov. Za to, že mienila zorganizovať aby niekoľko desiatok ľudí prišlo, položilo kvety k buste generálovi Vatutinovi, sa jej asi osem ľudí (údajne z bezpečnostných síl Ukrajiny) vlámalo do vlastného bytu. Pri vylamovaní dverí jej oznámili, že „nijakého Vatutina dnes nebude“. Toto všetko bolo vidieť priamom prenose prostredníctvom ruskej televízie „Rossija 1“. Dá sa to vidieť aj na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=kyn-nLxGEeQ.

Niečo také je neskrývaný ukrajinský neofašizmus v praxi, pretože obyčajnú občianku nezachránila pred panujúcimi banderovcami ani ukrajinská polícia, ani advokáti, skrátka NIKTO!

Keď sa na Ukrajine chcú fašisti vlámať do ktoréhokoľvek bytu, tak sa vlámu bez akéokoľvek dokumentu a nič ich nezastaví. No a Jelena Berežná ich už zastaviť vôbec nemohla, pretože sa dopúšťa toho najstrašnejšieho – zachováva objektívnu pravdu o oslobodení svojho vlastného mesta.   

V. Mikunda s využitím novarepublika.cz z 5. a 6. 11. 2018