29.11.2018 20:31:18

Českí vojaci sa pomstili za smrť kamaráta? Vplyv vojenského konfliktu na psychiku človeka

Českým a americkým vojakom hrozí podozrenie z mučenia zajatého Afganca, ktorý vo väzbe zomrel. Chceli sa Česi pomstiť za zavraždeného kolegu? Sputnik sa spýtal vojnového veterána z Afganistanu Petra Petrova, aký má vojna vplyv na psychiku človeka.

Americký denník The New York Times v utorok informoval, že českí a americkí vojaci sú podozriví z mučenia člena afganského komanda. Podľa informácií portálu Irozhlas.cz bol Vahidulláh Chán vo väzbe kvôli obvineniu zo zabitia českého psovoda Tomáša Procházku. Tento prípad je súčasne vyšetrovaný americkou misiou v Afganistane. Podľa správy afganský vojak zomrel na následky bitia vo väzbe aliančnými vojakmi. Hovorca českého ministerstva obrany Jan Pejšek obvinenie popiera, neskôr ho poprel aj český minister obrany Lubomír Metnar.

Aj keď o prípade zatiaľ nie sú zverejnené žiadne oficiálne stanoviská, je možné si položiť otázku, prečo tak krutý incident mohol vzniknúť a či je to dané i psychologickými dôvodmi.

Podľa článku Alexa Matthews-Kinga pre časopis The Independent posttraumatická stresová porucha (PTSD) postihuje jedného zo siedmich amerických vojakov, ktorí slúžili v Iraku a v Afganistane. Táto porucha je zdravotným stavom, ktorý preukázateľne ovplyvňuje fyzické zdravie, finančné zaistenie a tiež duševnú pohodu vojakov. Podľa portálu Upsychiatra.cz je tento typ choroby okrem iného charakteristický tým, že dotyčný je podráždený alebo má návaly hnevu. Môžeme povedať, že podobný prípad, ako je smrť afganského vojaka vo väzbe, je dôsledok psychologickej traumy aliančných vojakov?

Sputnik položil niekoľko otázok vojnovému veteránovi z Afganistanu Petrovi Petrovovi, ktorý je predsedom Zväzu afganských veteránov v Moskve, o jeho osobných skúsenostiach s vojnou v Afganistane a názore na vplyv vojny na psychiku človeka.

Podľa Petrova vojna zanecháva hlbokú stopu predovšetkým v povahe človeka. Stáva sa tvrdší, inak vníma svet okolo seba a mení sa jeho hodnotový systém. Petrov tvrdí, že vojna je extrémna situácia aj pre skúsených vojakov, lebo bojové útoky sú nepredvídateľné a počas 10 minút môže človek prísť o svojho kamaráta.

Ale počas operácie v Afganistane sa Petrov nestal svedkom prejavov agresie ruských vojakov voči afganským zajatcom. “Hoci sme sa zúčastnili útokov, brali zajatcov a vodcov ozbrojených skupín, od ruských vojakov nedochádzalo k žiadnej agresii. Skôr bolo badať nenávisť v afganských očiach. Ničmenej nikdy som nevidel ani jedného dôstojníka a vojaka, aby zabil zajatca,” spomína Petrov.

Predseda zväzu tiež tvrdí, že pomsta za smrť svojich kolegov a kamarátov môže byť vysvetlená i silnou psychickou ujmou z vojnových udalostí. Podľa neho vojaci po návrate, ani počas ozbrojených útokov, nedostávali žiadnu psychologickú pomoc v podobe konzultácii s psychológom.

Na otázku, či adaptácia po návrate z Afganistanu do civilného života bola ťažká, prezradil, že mnohí vojaci nemohli nájsť cestu, zvlášť keď sa po návrate domov stretli s agresivitou obyvateľov. Ľudia vraveli, že vojakov neposielali do vojny. Je to samozrejme pravda, poslal ich tam štát a rodná vlasť. Vojna v Afganistane nebola podporovaná obyvateľstvom, aj keď vtedy nikto nešiel demonštrovať na Červené  námestie proti zásahu v Afganistane.

K tomu Petrov podotýka, že na rozdiel od USA sovietski vojaci nemali možnosť adaptácie na obyčajný život. “Američania prišli po Vietname a dostali okamžitú rehabilitáciu, šli sa liečiť. V Rusku na počiatku 90. rokov došlo k veľkým sociálnym problémom,” zmieňuje Petrov. Vo vtedajšej armáde bol podľa veterána väčší pocit spravodlivosti a vzájomnej pomoci, ktorý ale chýbal v súdobej ruskej spoločnosti.

“Preto mnohí po návrate z vojny šli pôsobiť do organizovaného zločinu. Taký bol vtedy život. Ničmenej väčšina z vojakov žila dôstojne. Veľké množstvo súčasných prominentných ľudí sú bývalí vojaci z Afganistanu,” usúdil Petrov.

Tatjana Naronskaja

HSP, 29. 11. 2018, Sputnik