04.8.2012 10:55:06

Cenu „Figara“ Andreja Mironova po prvý raz udelia v Petrohrade

Národnú hereckú cenu Andreja Mironova po prvý raz udeľujú 8. marca v petrohradskom divadle „Ruská antrepríza“, napísala agentúra RIA Novosti.
Odovzdávanie ceny sa uskutočňuje pri príležitosti narodenín tohto herca, ktorý by sa bol dožil 70 rokov, ale, žiaľ, zomrel vo veku 46 rokov: pri role Figara počas hosťovania v Rige stratil vedomie a o dva dni 16. augusta 1987 skonal. Laureáti tohtoročnej ceny získajú sošku Mironova – Figara z produkcie Imperátorskej porcelánovej fabriky.
Už pred udeľovaním bolo známe, že v nominácii „Za službu divadelnej vlasti“ bude ocenená dcéra Mironova, 37 ročná Mária, jej menovec Jevgénij Mironov a tiež Valentín Gaft, Jurij Jakovlev, Nikolaj Karačencov a Svetlana Krjučková.
Medzi kandidátmi ocenenia „Za prenikavé stvárnenie roly na divadelnej scéne v rokoch 2008 – 2010“ sú Sergej Ďjačkov, Sergej Barkovskij a Nelli Popova.
Tri špeciálne ceny za vklad do národnej kultúry, ktoré vznikli z iniciatívy riaditeľa „Ruskej antreprízy“ Rudolfa Furmanova a petrohradského výboru kultúry, získava spisovateľ Daniil Granin, divadelný vedec Alexej Bartoševič a kritička Tatiana Moskvina.
Ceny laureátom udelia filmoví režiséri Alexander Sokurov, Alexej Učiteľ, Vladimír Bortko, Dmitrij Meschiev, dirigent Jurij Temirkanov, skladateľ Andrej Sigle a balerína Julia Michalina.
RIA Novosti, 7. marec 2011