24.1.2017 09:04:43

CBS: Američania nie sú zvyknutí, že ich prezident považuje Rusov za spojencov

„Každý prezident USA vstupujúc do svojej funkcie hovorí o zlepšení vzťahov s Ruskom, avšak Donald Trump dokonca považuje Rusko prakticky za spojenca,“ odznelo prekvapivé priznanie počas priameho prenosu v relácii americkej televíznej stanice CBS News.

Moderátor relácie poukazuje na to, že sa súčasná situácia absolútne odlišuje od toho, na čo boli Američania zvyknutí za ostatných 70 rokov – a bolo to jedno, či pri moci boli Republikáni alebo Demokrati. Pýta sa známeho amerického novinára a politológa, šéfredaktora The Atlantic –  Jeffreyho Goldberga: „Náš prezident povedal, že bude na rovnakej úrovni dôverovať ako Angele Merkelovej v Nemecku, tak aj Vladimírovi Putinovi v Rusku. Ako to ovplyvní vzťahy medzi Európou a USA a medzi USA a Ruskom?“

Jeffrey Goldberg ho upokojuje: „Vôbec nie je to strašné. Toto iba otočí z nôh na hlavu 70 rokov histórie americkej zahraničnej politiky a politiky národnej bezpečnosti, ktorej sa pridržiavali obidve politické strany – Demokrati a Republikáni. Všetko bude inak. Následky budú neuveriteľné. Nemecko je to náš najhlavnejší spojenec na európskom kontinente. Na základe dohody sme sa zaviazali, že budeme brániť Nemecko. Podpísali sme dohodu a v rámci NATO sme spojenci aj s mnohými inými krajinami v Európe. Situácia, ktorá sa vytvorila, čo sa týka Ruska – je to pre nás úplne nová skúsenosť. Nevieme, čo to znamená – mať prezidenta, ktorý chce zmeniť vzťahy takýmto spôsobom. Nie je to iba menšia zmena. Každý prezident USA vstupujúc do svojej funkcie hovorí o zlepšení vzťahov s Ruskom, avšak Donald Trump dokonca považuje Rusko prakticky za spojenca. Nie je to obvyklé,“ priznáva Jeffrey Goldberg v rozhovore pre americký televízny kanál  CBS News.

Tento rozhovor si môžete pozrieť tu: 

http://www.hlavnespravy.sk/cbs-americania-nie-su-zvyknuti-ze-ich-prezident-povazuje-rusov-za-spojencov/888570

hlavnespravy.sk, 24. 1. 2017