03.9.2018 09:56:42

Čarnogurský kritizuje ministra obrany Gajdoša za postup voči Slovenským brancom: “Chce zlikvidovať mužov, ktorí sa dobrovoľne pripravujú na obranu vlasti”

Ján Čarnogurský nesúhlasí s krokmi ministerstva obrany SR v súvislosti s domobrannou skupinou Slovenskí branci. Podľa neho ide o záslužnú činnosť, ktorá nemá napojenie na žiadne politické hnutie.

“Vystúpenie ministra obrany proti Slovenským brancom je iracionálne. Slovenská armáda má nedostatok vojakov a minister chce zlikvidovať mužov, ktorí dobrovoľne cez víkendy sa pripravujú na obranu vlasti. Ministra obrany postavila Slovenská národná strana, ktorá si zakladá na obrane. Nech minister radšej dá vypracovať zákon, ktorý právne podchytí aktivity ako pestujú Slovenskí branci.” Napísal na sociálnej sieti Ján Čarnogurský.

Dodal, že Slovenskí branci nemajú spojenie so žiadnou politickou stranou. “Zažil som v auguste 1968, počas obsadenia republiky armádami Varšavskej zmluvy, ako ľudia na ulici spontánne tlieskali, keď sa objavilo auto československej armády. Bol to zážitok, ktorý mi nikdy nezíde z očí. Vtedy som aj ja tlieskal.”

Čarnogurský pripomenul, že nedávno požiadal ministra obrany o informáciu podľa zákona o slobode prístupu k informáciám, či už požiadal generálneho prokurátora o právne zhodnotenie Slovenských brancov a v kladnom prípade, aby mi poslal kópiu svojej žiadosti. “Minister má 30 dní na odpoveď, s odpoveďou vás potom oboznámim,” dodal niekdajší predseda vlády, neskorší minister spravodlivosti a predseda Kresťanskodemokratického hnutia.

Bývalý politik a súčasný predseda Slovensko-ruskej spoločnosti pripomenul aj to, že v minulých dňoch sa francúzsky prezident Macron vyjadril, že Európa sa v otázkach bezpečnosti už nemôže spoliehať len na USA a musí nastoliť partnerské vzťahy aj s Ruskom, také aké boli po skončení studenej vojny (vtedy neboli protiruské sankcie), to výslovne zdôraznil. Podobne sa vyjadril nemecký minister zahraničných vecí. Akoby sa chystal nejaký prelom. “Ale Európska únia akoby nič predĺžila sankcie. Politika EÚ je priam chaotická. Angela Merkelová nech už čím skôr odíde,” napísal Čarnogurský.

Koncom júla kritizoval kroky ministerstva obrany v súvislosti s brancami s tým, že ich vznik bol takmer zákonitý. “Slovenská armáda nie je schopná ubrániť ani Bratislavu. Jej stavy klesajú a generáli a politici NATO jej prisúdili úlohu účasti na zahraničných naťáckych misiách a nie úlohu obrany vlastnej krajiny. Aby sme ich ešte nepotrebovali!”, uviedol Čarnogurský (viac v článku).

HSP, 3. 9. 2018