10.9.2014 10:32:31

Bývalý britský veľvyslanec v Rusku Tony Brenton hovorí, že Západ zastáva nesprávnu pozíciu

A vyjadruje ju naozaj originálne:že vo vzťahu k ukrajinskému konfliktu "rozhneval ruského vlka". "Existuje také príslovie: Ak sa bojíš vlka - nevstupuj do lesa. Západ sa prepočítal, poblúdil v ukrajinskom lese a rozhneval ruského vlka - a to len preto, aby pochopil, že stretnúť sa s ním bez strachu nemôžeme", - píše v článku pre Daily Telegraph. "Teraz musíme nájsť cestu, ako sa odtiaľ dostať", - predpokladá Brenton.

(Toto nie je prvé takéto vyjadrenie bývalého ex veľvyslanca v RF. Pred časom pre The Independent povedal, že "Západ už dvadsať rokov naháňa medveďa do kúta. Začína to už vážne pripomínať začiatok Prvej svetovej vojny".)

 


"Putina nezastaví ani NATO, ani sankcie. Jeho cieľ, neutrálna Ukrajina, je prijateľný", - nazdáva sa diplomat.

Západná politika stojí podľa neho na dvoch falošných predpokladoch. Prvý, my môžeme zastaviť Rusko. Druhý, môžeme to dosiahnuť pomocou ekonomických sankcií.

"Sankcie - to je len vonkajšok, je to politika potemkinových dedín. Zaviedli ich pretože neexistuje nijaká efektívna alternatíva", - presvedčený je bývalý veľvyslanec v Moskve a pripomína, že Západ zavádzal sankcie proti ZSSR, nástupcom je RF, už šesť krát a to šesť krát bezvýsledne.

"Ich jediný politický efekt je, že ruský národ sa masovo zjednotil okolo svojho prezidenta. Putin sa opäť presvedčil, že si nemôže dovoliť prehrať tento boj".

Politika, konštruovaná na princípe "musíme byť v opozícii Putinovi", zaváňa podľa neho školáctvom. "Putin, s ktorým som sa veľakrát stretal, nie je ideologický fanatik. Skôr sa podobá na Talleyranda (Napoleonov minister zahraničia - pozn. vmi) - je to vypočítavý, pragmatický politik, obnovujúci štatút svojho štátu vo svete".

Ukrajina sa podľa britského diplomata nesmie za nijakých okolností pripojiť k NATO. Omnoho zložitejšie bude dohodnúť sa o prijateľnej úrovni autonómie východných regiónov, - domnieva sa Brenton.


 

Podľa vz.ru, 10. september 2014