13.9.2020 13:04:26

Búrka v pohári vody: Cyprus brzdí uvalenie sankcií voči Bielorusku

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
(foto: Yandex.by)


Vážení, teraz niečo zo zemepisu. Viete o tom, že Cyprus je väčší, ako Nemecko alebo Francúzsko? Dokonca je väčší, ako Nemecko a Francúzsko dokopy a vlastne väčší, ako celá Európska únia. To sa vám nepozdáva? Všetky členské štáty EÚ podporujú sankcie voči Bielorusku, ktoré sú však doposiaľ neplatné, pretože jedine Cyprus je proti. Mala krajina prevalcovala celú Európsku úniu! Európske sankcie voči Bielorusku brzdí iba Cyprus! (zemavek.sk)A vôbec nejde o to, že by mal Cyprus neobyčajné priateľské vzťahy s Bieloruskom alebo vedenie ostrovného štátu obdivovalo Lukašenka. Väčšina obyvateľov Cypru ani presne nevie, kde sa to Bielorusko nachádza. A práve maličký Cyprus pribrzdil celú Európsku úniu a neumožnil uvaliť sankcie na Bielorusko. Prirodzene, dočasne. V Nikózii žiadajú, aby sankcie boli uvalené najskôr na Ankaru, ktorá porušuje zákony už dávno a v oveľa väčšom rozsahu ako Minsk. Skrátka: najprv Turecko a potom môže byť aj Bielorusko.

„Štrajk“ Cypru vyvolal najväčší ohlas hlavne v radoch nemeckých politikov, analytikov  a médií, ktoré pripomenuli, že Cyprus a Grécko už dlhšie žiadajú Brusel, aby potrestal Ankaru za to, že Turecko nezákonne uskutočňuje prieskum ložísk plynu vo východnom Stredomorí. Nemecké média poukazujú na to, že ostatné členské štáty EÚ v tejto otázke zaujali vyčkávaciu pozíciu a príliš nekomentujú napätie medzi Gréckom a Tureckom. Iba občas informujú o konfliktoch na grécko-tureckých hraniciach, hlavne v súvislosti s tým, že Turecko púšťa ilegálnych migrantov na územie Grécka a teda aj na územie EÚ.

Koncom augusta cyperský minister zahraničia Nikos Christodoulidis v rozhovore pre média vysvetlil pozíciu svojej krajiny. Poukázal na to, že Turecko dlhodobo porušuje zákony a medzinárodné práva, ale EÚ váha so sankciami. Na druhej strane, na Bielorusko sa hneď rozhodli uvaliť sankcie a podporili ich prakticky všetky členské štáty EÚ. Cyperský minister apeloval na logiku a spravodlivosť: „Nechceme dvojité štandardy,“ podčiarkol a znova zopakoval, že „najprv Turecko a až potom Bielorusko!“

Pre Brusel a väčšinu európskych štátov je podobná pozícia Cypru dosť neprijateľná. V európskej metropole zopakovali, že sankcie voči Bielorusku už onedlho môžu vstúpiť do platnosti. V Bruseli ani neskrývajú, že pomocou sankcií by chceli zvýšiť tlak na vedenie Bieloruska a pomôcť opozícii. Pričom túto pomoc skrývajú pod rúškom „ochrany demokracie, slobody a ľudských práv.“

V Európskej únii otvorene zháňajú finančné prostriedky na pomoc opozícii a uskutočnenie štátneho prevratu. Prirodzene, v EÚ toto konanie, za miešanie sa do vnútorných záležitostí cudzieho štátu nepovažujú. Dvojité štandardy, ktoré kritizuje Cyprus, v EÚ nik neodvolal. A aj trojitý meter tiež platí aj naďalej. V tomto sa európski „demokrati“ nelíšia od svojich amerických kolegov, ktorí uznávajú iba jedno pravidlo: „Čo je dovolené bohovi, nie je… .“ Zabúdajú na to, že toto pravidlo platilo v stredoveku a máme tu už 21. storočie…Zdroje:

1. Streit in EU blockiert Sanktionen gegen Unterstützer Lukaschenkas, Frankfurter Allegemeine Zeitung, 9.9.2020

2. Belarus: Streit in EU blockiert Sanktionen gegen Unterstützer Lukaschenkas, Mondial News, 9.9.2020

3. Streit in EU blockiert Sanktionen gegen Unterstützer Lukaschenkas, Die Welt, 9.9.2020

4. Weißrussland: Streit in EU blockiert Sanktionen gegen Unterstützer Lukaschenkos, Flipboard, 9.9.2020


Eugen Rusnák (zemavek.sk)