04.8.2012 10:55:06

Bude Moskva zaliata krvou?

Predseda Islamského výboru Ruska Gajdar Džemaľ vyhlásil pri komentovaní škandalóznej požiadavky advokáta Dagira Chasavova vytvoriť v Rusku inštitút šariatskych súdov, že slová moslimského činiteľa prekrútili novinári.
„Možno vzniklo nejaké nepochopenie. Nemyslím, že on to mohol v takejto forme povedať, on je veľmi príčetný človek. A toto je provokačné vyhlásenie“, - cituje Džemaľa agentúra Rosbalt.
Lenže prísľub Chasavova „zaliať mesto krvou“ sa až príliš hlasno prejavil aj na YouTube.

x x x

Túto politickú „bombu“ komentujú aj prví politici. Liberál Sergej Mitrochin je naozaj razantný a požaduje začať vo veci islamského činiteľa oficiálne vyšetrovanie. Agentúra Rosbalt informuje, že oficiálne podanie moskovským vyšetrovacím orgánom už aj vykonal.
„Konanie pána Chasavova javí príznaky trestného činu, vyjadreného v čl. 282 trestného poriadku RF a čl. 280 trestného poriadku RF“, - uvádza sa v Mitrochinovom podaní.
Poslanec petrohradského parlamentu, líder frakcie „Jabloko“ Grigorij Javlinskij podporil Mitrochina. Na prosbu redaktora Rosbalt-u aby okomentoval Chasavovove slová sa vyjadril stručne a jasne: „Sme federatívny štát, a o tejto otázke (vytvorenie šariatskych súdov) netreba ani hovoriť“.
Predstaviteľ Moskovskej patriarchie Vsevolod Čaplin okomentoval Chasavovove vyjadrenie omnoho zdržanlivejšie a mierumilovnejšie: „Netreba islamskú občinu obmedzovať, aby si žila podľa svojich pravidiel. Práve takáto cesta, myslím si, je aktuálna do budúcnosti pre Rusko i pre západnú Európu. Je však očividné, že takéto pravidlá sa nedajú vnucovať žijúcim mimo svojej občiny“.
Podľa evrazia.org, 25. apríl 2012