14.12.2018 07:00:26

Britskí archeológovia objavili starodávne záhadné hroby

Britskí archeológovia objavili niekoľko hrobov z tretieho storočia pred naším letopočtom, ktoré obsahovali pozostatky ľudí pochovaných za záhadných okolností. Uvádza to časopis Gizmodo.

V jednom z hrobov ležalo telo mladého muža vo veku 17-25 rokov. Bol to bojovník, podľa vedcov však jeho smrť bola spôsobená prirodzenými príčinami.

Skúmanie pozostatkov ukázalo, že pred pochovaním do neho vrazili päť kopijí so železnými hrotmi a štyri kopije s kostnými hrotmi. Lebku zasiahla silná rana tupou zbraňou.

Archeológovia veria, že tento rituál symbolizoval druhú smrť, ktorá je hodná bojovníka. Podľa inej hypotézy sa ľudia obávali vzkriesenia mŕtvych a kopija tomu mala zabrániť, píše Gizmodo.

V druhom hrobe, 55 metrov od prvého, boli nájdené pozostatky staršieho muža vo veku 60 - 70 rokov. Bol pochovaný na voze, do ktorého boli zapriahnuté dva kone. Vedci veria, že zvieratá boli najskôr zakopané napoly, aby sa nemohli hýbať, a potom im odsekli hlavy. Hlavy boli potom pravdepodobne umiestnené na hrobe, aby strážili mŕtveho vojaka. Telo muža bolo v pozícii zárodku.

V hrobe bola tiež umiestnená bronzová brošňa, bronzový štít, drevo a koža. Archeológovia tiež objavili kosti ošípaných, ktoré jedli počas pohrebného sviatku.

 

HSP, 14. 12. 2018, Sputnik