15.3.2018 08:14:46

Británia odmieta Rusku dodať stopy jedu, ktorý otrávil exšpióna Skripaľa

Portál rusvesna konštatuje, že Británia odmieta ruským expertom predložiť stopy jedu, ktorý otrávil bývalého špióna GRU (vojenská rozviedka) Sergeja Skripaľa. Britská premiérka Theresa Mayová, ktorá spoločne s ministrom zahraničných vecí Johnsonom de facto otvorene obvinila Rusko z atentátu na bývalého ruského špióna sa tak sama dostáva do veľmi podozrivého svetla.

Situácia Britov je priam tragikomická. Všade vidia ruskú stopu a Mayová, ktorá sa nechala počuť, že Veľká Británia vyhostí 23 ruských diplomatov, čím oslabí činnosť ruskej rozviedky na dlhé roky sa môže spoľahnúť recipročnú ruskú odpoveď. Rusi vyhostili bez problémov amerických diplomatov a znížili ich počet tak, aby sa rovnal počtu ruských diplomatov v USA. S Britmi, ktorí odchádzajú z Európskej Únie a stávajú sa “ďalším štátom USA” už vôbec Rusi nemusia jednať v rukavičkách, takže Briti môžu rátať s tvrdou ruskou recipročnou odpoveďou.

Čo však Mayová nedomyslela, je skutočnosť, že krátko pred ruskými voľbami zomkla svojím vystúpením ešte viac ruských voličov okolo Putina, pretože snáď okrem Mayovej už všetci vedia, že v prípade tlaku na Rusko sa Rusi automaticky zomknú okolo charizmatického vodcu. Putin môže Mayovej len poďakovať, pretože tá mu svojou hysterickou reakciou ešte viac zvýšila už aj tak enormne vysoký rating

Je zaujímavé že k trápnym reakciám západných politikov na adresu Ruska prichádza vždy, keď Rusko pritvrdí na diplomatickej scéne. Západní partneri doteraz len s ťažkosťami rozdýchavajú prejav ruského prezidenta Vladimíra Putina, v ktorom okrem úspechov ruský prezident predstavil aj nové a moderné ruské zbrane, ktorými Rusko o 10 rokov predbehlo Západ.  Mayová sa v súvislosti s vyostrovaním politickej situácie dokonca vyhráža, že Británia zruší plánovanú návštevu Lavrova v Británii. Tieto silácke reči Mayovej však obsahujú viacero nepresností.

V prvom rade sa Lavrov na návštevu Británie ani nechystal, návštevu Británie odmietol už pred časom so slovami, že má naplánované iné dôležitejšie stretnutia. Maria Zacharova reakciu Mayovej okomentovala takisto svojsky, keď uviedla že Mayová sa môže starať akurát tak o Johnsona, na viac nemá kompetencie. Nikdy nemôže šéfovať Lavrovovi a o hodnotenie Lavrova sa stará ruský prezident Putin, ktorý je so svojím ministrom zahraničných vecí spokojný.

Na Mayovej hystériu už reagoval aj Assange, ktorý uviedol, že reakcia britskej premiérky je proste smiešna. Podľa Assanga Briti, ktorí nemajú žiadne dôkazy sa snažia obviniť z atentátu Rusko. Keď britská tajná služba nedokáže predložiť relevantné dôkazy, svedčí to buď o jej nízkej úrovni, alebo o tom, že žiadne dôkazy nemá. Podľa Assangeho, jediné, čo by mohli Rusi otrávením Skripljaka sledovať je dokázať neschopnosť britských politických elít, čo sa aj stalo realitou. Assange tvrdí, že Mayová absolútne nezvládla situáciu a vyhadzuje ruských diplomatov práve v čase, kedy ich potrebuje najviac. Číňania na adresu Britov uviedli, že očakávajú dôkazy Mayovej tvrdení, pokiaľ dôkazy neuvidia vnímajú situáciu ako zlyhanie britských elít a tajnej služby. Mayová však žiadne dôkazy poskytnúť nedokáže.

Sergej Lavrov otvorene poukázal na skutočnosť, že Rusko a Veľká Británia sú zmluvné štáty Dohovoru o zákaze chemických zbraní. Na základe tohto dohovoru, mali experti z oboch krajín po prvých podozreniach, že bola použitá otravná látka začať okamžite jednať. Obe strany majú na základe tohto dohovoru získať prístup k látke, vykonať analýzu danej substancie. Rusko oficiálnou nótou požiadalo o prístup k tejto látke, o ktorej Briti tvrdia že pochádza z Ruska (ide o starší nervovoparalytický jed z dôb existencie ZSSR, ktorého chemické zloženie dnes poznajú aj Briti a Američania) čo však Briti odmietli. Rusko navyše uvádzalo, že v prípade Skripaľovej dcéry ide o ruskú občianku, pretože na rozdiel od Skripaľa, ktorý má britské občianstvo je jeho dcéra občiankou RF. Briti žiadne body tejto dohody nesplnili. Sergej Lavrov takisto poukázal na skutočnosť, že v prípade otravy iného ruského exšpióna A.V. Litvinenka začali Rusi a Briti spolupracovať, neskôr však Briti všetko utajili a Rusom oznámili, že im nemôžu poskytovať všetky informácie. To takisto vrhá podozrivé svetlo na aktivity britských tajných služieb a “západných partnerov”

To čo Mayová momentálne predvádza dokazuje politickú neschopnosť a nízky morálny kredit britskej premiérky. V jej prípade ide o rovnako netransparentný postup, aký sme už zažili u predstaviteľov západných elít v minulosti, keď najvyšší predstavitelia Západu otvorene v médiách klamali o údajných irackých zbraniach hromadného ničenia, či participovali na politicky zinscenovaných vraždách Kaddáfiho, Saddáma či Miloševiča.

To, čo predvádzajú západní partneri dnes už hraničí s prejavmi rozkladu demokracie v tej najhrubšej podobe. Chvalabohu Rusko už nie je v pozícii v akej bolo v čase prezidentovania Gorbačova, alebo Jeľcina. Reakcia Mayovej poukazuje na zvyšujúcu sa bezmocnosť západných elít vo vzťahu k Rusku.

HSP, 15. 3. 2018, rusvesna