10.8.2015 14:30:26

Branislav Rusiňák: Ďalší protiruský výpad Kisku

Nedávno sme si pripomenuli rok od nástupu Andreja Kisku do prezidentského úradu. Aj pri tomto výročí, ale aj počas predvolebnej kampane rád o sebe tvrdil, že chce byť prezidentom všetkých občanov Slovenska, chce ľudí spájať. Po roku môžeme povedať, že nič z týchto slov sa mu nepodarilo naplniť. Ľudí začína ešte viac rozdeľovať a je skôr prezidentom svojich poradcov, ako občanov.

V zahraničnej politike skôr reprezentuje seba ako osobou a nie štát a jeho občanov. Vyjadruje sa k veciam, o ktorých má veľká časť občanov iný názor. Jeho zahraničná politika sa vyznačuje silnou protiruskou agendou, využije každú možnú príležitosť, aby nejakým spôsobom slovne zaútočil na Ruskú federáciu a jej najvyšších predstaviteľov.

Naposledy tak urobil na svojom facebookovskom profile pod príspevkom ,,Rusko sa vyhýba spravodlivosti“, čím reagoval na veto ruskej strany, ktorá na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN odmietla návrh USA a ich spojencov na vytvorenie medzinárodného tribunálu, ktorý by preskúmal zostrelenie malajzijského lietadla nad územím Doneckej ľudovej republiky.  Kiska vo svojom príspevku uvádza ,,všetci by sme si želali, aby bol z Ruska náš skutočný priateľ a partner. V boji proti terorizmu, v hospodárskej spolupráci. Vo vede, v kultúre, v športe“.  

Nie je tajomstvom, že západné štáty na čele s USA investovali nemalo finančných prostriedkov na zmenu politického systému vo vtedajšom Sovietskom zväze, kde očakávali postupnú privatizáciu najmä ruských strategických podnikov, kde by sa im otvorila cesta, či už priamo alebo cez nastrčené osoby k ich ovládnutiu. Spočiatku sa im počas prezidentovania Jelcina aj darilo, ten mal totiž úplné iné starosti, ako obhajovanie národných záujmov svojej krajiny. Rusko pod jeho vedením sa blížilo k bankrotu, v štáte vládol chaos, objavili sa separatické tendencie a reálne hrozil rozpad federácie. A práve to bola voda na mlyn západných špekulantov. Takéto Rusko by bolo určite vhodným priateľom a partnerom aj pre nášho prezidenta.

Lenže k moci sa dostal Vladimír Putin, ktorý postupne Rusko zastabilizoval finančne i v rámci územnej celistvosti, vydláždil cestu k hospodárskemu rastu a prosperite. Kiska úlohu Putina vidí inak: ,,Vladimír Putin však zo svojej krajiny spravil niečo, nad čím každý slobodne mysliaci človek len neveriacky krúti hlavou“. Škoda len, že pán Kiska nebol konkrétnejší a neuviedol tie ,,hrôzostrašné“ veci, čo Putin narobil v Rusku.

Každý slobodne mysliaci človek len neveriacky krúti hlavou nad primitivizmom slovenského prezidenta. Kiska však veľmi zaujímavo na záver svojho príspevku uvádza: ,,dúfam preto, že ruský intelekt čím skôr prekoná túto ideologickú mašinériu a z Ruska sa stane partner, ktorému budeme môcť veriť“.

Opäť chýba, koho si Kiska predstavuje pod pojmom ruský intelekt a či vari má o osude Ruska rozhodovať len tzv. intelekt a ostatní ľudia sa majú len prispôsobiť? Alebo inak povedané, obyčajní ľudia musia len počúvať a nie rozmýšľať? Takto si napríklad Kiska predstavuje vývoj na Slovensku, aby o jeho osude rozhodoval tzv. intelekt, niečo na spôsob Pražskej kavárny? Čo je oveľa horšie, Kiska na záver svojho príspevku skryto vyzýva na odstránenie legitímne zvoleného prezidenta Ruskej federácie. Kto mu na to dáva právo, čo si on vlastne o sebe myslí? Vladimírovi Putinovi dnes dôveruje 80 % občanov Ruska, to je dôvera, o ktorej sa mnohým západným  štátnikom môže iba snívať, nevraviac o Kiskovi.

Slovenský prezident, aby neurazil Rusov dodáva:  ,,mám rád ruskú kultúru, vážim si ruských ľudí“. Neskutočná faloš. Ako si váži ruských ľudí, keď sa neúctivo stavia k ich najväčšiemu sviatku, víťazstvu vo Veľkej vlasteneckej vojne? Váži si  ruských ľudí tak, že odíde z oficiálneho pietneho aktu  obetí bojov na Dukle len preto, že ide vystúpiť zástupca ruskej ambasády? Alebo si váži ruských ľudí tak, že odmietne položiť veniec padlým ruským vojakom počas oslobodzovania Slovenska s ministrom zahraničných vecí Ruskej federácie Sergejom Lavrovom, ako to spravil v apríli na Slavíne? Potom, zrejme ako reakciu na to, že ho 1500 ľudí vypískalo, vydal vyhlásenie, že ho nikto nepozval. Skutočne hodné malého dieťaťa, ktorému niekto zoberie cukrík. Žiaľ, aj to je prvý muž nášho štátu.

Andrej Kiska veľmi rád vyhlasuje, že Rusko porušilo medzinárodné právo v súvislosti s pripojením Krymu a Sevastopoľa do sústavy Ruskej federácie.  Lenže to, že USA a jeho západní spojenci si za posledné desaťročia spravili z medzinárodného práva trhací kalendár, to už mu nevadí. Pán Kiska, zo súčasného hrdého, stabilného a prosperujúceho Ruska určite nejde strach, ale z takého Ruska, ktoré by ste chceli mať a aké bolo za pôsobenia Jelcina by strach určite išiel.

Branislav Rusiňák