04.8.2012 10:55:06

Božie mlyny stále melú: Ďalší dôkaz viny Saakašviliho!

Predstaviteľka gruzínskej opozície Nino Burdžanadzeová poskytla rádiu „Echo Moskvy“ rozsiahly rozhovor, z ktorého webovská stránka www.kp.ru priniesla najzaujímavejšie fragmenty.
(Nino Burdžanadzeová začala byť omnoho otvorenejšou na konci mája po tvrdom rozohnaní demonštrácie opozície v Tbilisi).

O vojne
- 3. augusta (2008), kedy už v Osetsku bola napätá situácia, mi zatelefonoval (Saakašvili) a požiadal ma aby som ho navštívila. Samozrejme, že som hneď súhlasila.
Mali sme dlhý rozhovor. Saakašvili začal z iného, no ja som ho poprosila aby hneď prešiel na hlavné, na osetskú tému. Pochopila som, že mnohí poradcovia mu, rovnako ako v apríli, radia začať vojnu. Pripomenula som mu aprílový rozhovor s Putinom, v ktorom nás jednoznačne upozornil, že ak rozpútame boje na miestach kde sú ruskí mierotvorcovia, okamžitou reakciou Ruskej federácie bude príchod tam ruskej armády, rozbitie gruzínskej armády a vzápätí aj uznanie samostatnosti.
Pripomenula som mu tieto slová a nástojčivo som mu odporučila v žiadnom prípade nereagovať na žiadnu provokáciu a už vôbec sami nezačať provokovať... Žiaľ, on mal poradcov, ktorí ho neustále presviedčali, že Rusko má zhrdzavené tanky a že gruzínska armáda ruskú zničí za jednu noc. Môj argument bol veľmi jednoduchý: možno, že sú hrdzavé, no je ich veľa. A že doposiaľ sa ešte nikomu nepodarilo zničiť ruskú armádu za noc, a už vôbec nereálne je aby sa to podarilo Gruzínsku...
7. večer (7. augusta 2008) mi zatelefonoval a povedal: „Nino, práve som vydal rozkaz bombardovať Cchinvali“. Bol to šok. Doteraz si pamätám čo som mu povedala: „Miša, tým sme zhynuli. Úpenlivo ťa prosím, zastav to, prosím“. A on na to: „Ty sa vždy len bojíš, vždy si skeptická, neboj sa, všetko bude v poriadku, zajtra ráno oslávime víťazstvo v Cchinvali...“
Spomínam si ešte na rozhovor s ministrom, s vtedajším zástupcom ministra zahraničných vecí pánom Vašadze, ktorý je ministrom aj dnes. Zatelefonovala som mu a on mi povedal, že v predvečer sa s ním po celý deň usiloval spojiť Lavrov, no oni nedvíhali slúchadlo... Poradila som mu, zdvihnite ho inak zajtra už bude neskoro. Na druhý deň, keď bola naša armáda už zlikvidovaná, začali telefonovať do Moskvy, lenže to už v Moskve, úplne prirodzene, nedvíhali slúchadlo.

O pozícii gruzínskeho vedenia vo vzťahu k Rusku
- Pri hlbokej analýze súčasnej gruzínskej politiky, zahraničnej politiky, osobitne vo vzťahu k Rusku, môžem povedať, že súčasné vedenie Gruzínska si neželá vyviesť Gruzínsko-ruské vzťahy zo slepej uličky – reálne niet takého želania. Preto, lebo dnes je výhodné vytvárať z Ruska obraz nepriateľa, na ktorého sa dajú zvaliť všetky problémy v krajine.

O Saakašviliho „hospodárskom zázraku“
- V skutočnosti sme iba vyfarbili fasády, organizujeme úžasné koncerty v Batumi alebo v centre Tbilisi, no za fasádami nám situácia hnije. Stav hospodárstva je biedny. Viete, že v poslednej dobe pomerne často porovnávam Gruzínsko s Bieloruskom a vždy sa tomu divíte. Porovnávam ich preto lebo Bielorusko je poslednou diktatúrou Európy. Lenže dnes musím, žiaľ, priznať, že 26. mája sa v Európe narodila nová diktatúra a v osobe Saakašviliho sa narodil nový diktátor.
Môžeme si pohovoriť aj o argumentoch prečo to tvrdím, no poďme si porovnať hospodárske ukazovatele Bieloruska a Gruzínska. Ak hovoríme o gruzínskom hospodárskom zázraku, tak HDP na obyvateľa v Gruzínsku je 2515 USD a v Bielorusku 5560 USD. Minimálny dôchodok v Gruzínsku je 50 lari (cca 25 euro) a v Bielorusku 125 – 130 euro. Priemerná mzda v Gruzínsku je 500 lari (cca 250 euro) a v Bielorusku – 560 USD (cca 400 euro) čo je jeden a pol krát viac.
Nech sa páči, toto sú čísla o gruzínskom hospodárskom zázraku v porovnaní s Bieloruskom. Údaje sú reálne pretože ide o oficiálne údaje Bieloruska a Gruzínska, gruzínskej vlády.
Podľa kp.ru, 13. júl 2011