21.3.2017 16:42:05

Boston Herald: “Rusko sa rozhodlo neakceptovať americké záujmy”

Americký žurnalista Peter Brookes publikoval v Boston Herald článok s názvom “Russia not out to improve relations”. V článku americký žurnalista tvrdí, že pokiaľ Rusko bude stavať svoje záujmy pred americké záujmy, žiadne oteplenie vo vzájomných rusko-amerických vzťahoch nenastane. Pravdepodobnosť, že by sa mohli rusko-americké vzťahy zlepšiť dokonca v dnešnej dobe, hodnotí americký novinár ako takmer nulovú a uvádza aj argumenty.

V článku sa hovorí o tom, že nedávno zbor náčelníkov štábov USA oficiálne potvrdil, že Rusko porušilo zmluvu z roku 1987 o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu. Dokument ohraničoval rozmiestnenie jadrových hlavíc v Európe. Podľa Američanov Rusi rozvinuli aj nové pozemné rakety, napriek existujúcim dohodám. Tieto rakety sú podľa amerického autora hrozbou štátom – členom NATO a americkým vojskám v Európe. (Americký autor evidentne zabudol, že USA a NATO v roku 1991 prisľúbili, že NATO sa nebude rozširovať smerom na východ, dohodu USA a NATO nedodržali. Varšavská zmluva sa rozpadla a NATO začalo s “Drang nach Osten”. USA i NATO si budú musieť zvyknúť na blízkosť ruských rakiet, keď sa im nepáči a necítia sa bezpečne, môžu sa stiahnuť na americký kontinent).

Peter Brooks sa venuje aj  okupácii Gruzínska. Podľa jeho slov ruské vojská sa stále nachádzajú v nepokojnom Južnom Osetínsku a Rusko robí všetky kroky preto, aby prepojilo ozbrojené sily Južného Osetínska so svojimi ozbrojenými silami. Rusi posilujú svoj vplyv na Kaukaze, regióne, ktorý hraničí s Blízkym východom (opätovne americký autor kritizuje Rusov za to, čo robia Američania bežne. Američania rozbili Juhosláviu a vynútili si vytvorenie Kosova, pričom stále držia ochrannú ruku nad Kosovskými Albáncami. V Kosove vytvorili aj ďalšiu zo svojich vojenských základní – Bondsteel).

Okrem toho Peter Brooks obvinil Rusko z kontaktov s Talibanom. USA bojujú s Talibanom a islamskými extrémistami v Afganistane už 16 rokov, no Moskva je presvedčená, že spojenectvo s Talibanom môže priniesť pre Afganistan mier. Rusko potrebuje bezpečný Afganistan a najmä bezpečnú Strednú Áziu – Turkménsko, Uzbekistan, Tadžikistan a Kirgizstan. (USA počas Obamovej administratívy otvorene spolupracovali v Sýrii s členmi “umiernenej opozície”, mnohí z týchto sýrskych teroristov majú blízko k an-Nusre a al-Kaide. Viacerí analytici považovali a považujú dokonca ISIS za americkú zástupnú armádu v hybridnej vojne v Sýrii. Americká pozícia už nie je taká silná, aby ich museli Rusi pokorne akceptovať, doba jediného svetového hegemóna sa skončila).

Autor článku tvrdí, že Rusko si vybralo cestu neakceptovať americké záujmy a je veľmi nepravdepodobné, že by Rusko želalo  zlepšenie vzťahov s USA.

Podľa informácií ruského portálu Pravda.ru sa o americkej zahraničnej politike negatívne vyjadril aj Thomas Graham,  jeden z poradcov Georga W. Busha mladšieho. Graham v rozhovore uviedol, že “démonizácia Putina je svedectvom faktu, že Západ neverí vo vlastné schopnosti”.

Okrem toho Thomas Graham uviedol: “Snaha Rusko trestať – načo je to dobré? Čo tým chceme dosiahnuť? Nahrádzame normálnu a rozumnú politiku hysterickými reakciami. Oveľa rozumnejšie by bolo vecné obnovenie kontaktov, ktoré by viedlo k zníženiu hrozby nechcenej konfrontácie”.

Američania sú si vedomí aj toho, že Rusi sú jedinou krajinou vo svete, ktorá dokáže konkurovať ich vojenskej moci, vojenský blok Rusko-Čína je nad sily USA a NATO. Informácie o ruskej sile potvrdil aj Lauren Thompson, riaditeľ analytického “Lexington Institue” pre časopis Forbes. Hypotetická vojna s Ruskom by sa neskončila víťazstvom USA, porážkou by USA kriticky znížili svoj vplyv vo svete a radikálne by sa zmenila geopolitická rovnováha v Európe.

Lauren Thompson nekomentoval možnosť vypuknutia jadrovej vojny, ktorá by pochopiteľne nemala žiadneho víťaza. V podobnom duchu sa vyjadril aj americký generál Philip Breedlove, bývalý vrchný veliteľ spojeneckých síl v Európe, ktorý zdôraznil, že USA musia zmierniť napätie medzi oboma krajinami, pretože ak sa tak nestane, môže to mať veľmi nepríjemné dôsledky.

hlavnespravy.sk, 21. 3. 2017